Covıd-19 pandemi sürecinde 112 personelinin kullandığı biyomedikal cihazlar, validasyonu ve karşılaştığı sorunlar
Bi̇omedical methods used by 112 personnel during the Covid-19 pandemic process, validation and their problems
- Tez No: 746252
- Danışmanlar: PROF. DR. MEHMET LÜTFİ YOLA
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Acil Tıp, İlk ve Acil Yardım, Emergency Medicine, Emergency and First Aid
- Yıl: 2022
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İskenderun Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Mühendislik ve Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Kimyasal, Biyolojik, Radyolojik, Nükleer Tehditler Yönetimi Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Kimyasal, Biyolojik, Radyolojik, Nükleer (Kbrn) ve Toksikolojik Afetler Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 51
Özet
Acil sağlık hizmeti, hasta ve yaralılara eldeki imkânlar doğrultusunda en iyi acil müdahaleyi mümkün olan en kısa zamanda vermek için birlikte çalışan, alanında özel eğitim almış kişilerden oluşan, kişilerin sağlık bakımından tam bir iyilik haline tekrardan döndürülmesi için yapılan bütün müdahalelere acil sağlık hizmeti denilmektedir. Bu bağlamda pandemi sürecinde verilen acil sağlık hizmeti sağlık çalışanları açısından özel prosedürlerin uygulanmasını gerektirmekle birlikte bu hizmetin verildiği sırada kullanılan biyomedikal cihazların validasyonu da önemlidir. Bu çalışmada 112 acil sağlık hizmeti veren profesyonellerin pandemi döneminde yaşadığı sorunlara ışık tutmak ve bu personellerin ambulans içerisinde kullandığı biyomedikal cihazların validasyonunun nasıl olması gerektiğiyle alakalı literatür araştırması yapılmıştır. Bu araştırma sonucunda ise sağlık çalışanlarının pandemi dolayısıyla yaşadığı sorunlarla alakalı kanuni düzenlemeler yapılması gerektiği ve cihaz validasyonlarıyla alakalı var olan standartların pandemi sonrası güncellenmesi gerektiği sonucuna ulaşılmıştır.
Özet (Çeviri)
Emergency health service is all interventions made to return people to a state of complete well-being in terms of health, consisting of people who have received special training in the field, working together to provide the best emergency response as soon as possible in line with the possibilities available to the sick and injured. In this context, the emergency healthcare service provided during the pandemic requires the implementation of special procedures for healthcare professionals, and the validation of the biomedical devices used during this service is also important. In this study, we conducted a literature research on how to shed light on the problems experienced by 112 emergency health care professionals during the pandemic and how the validation of the biomedical devices used by these personnel in the ambulance should be. As a result of this research, we have come to the conclusion that legal regulations should be made regarding the problems experienced by healthcare professionals due to the pandemic and that the existing standards related to device validations should be updated after the pandemic.