COVID-19 pandemi sürecinde rutin çocukluk çağı aşı takvimine uyumun değerlendirilmesi
Impact of the COVID-19 pandemic on routine childhood immunization
  1. Tez No: 706691
  2. Yazar: SALİH ZEKİ ÇAKIRELİ
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. DUYGU İLKE YILDIRIM
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Aile Hekimliği, Family Medicine
  7. Yıl: 2021
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Sağlık Bilimleri Üniversitesi
  10. Enstitü: Konya Şehir Hastanesi
  11. Ana Bilim Dalı: Aile Hekimliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 78
Özet
Amaç: Devam eden COVID-19 pandemi sürecinde evde kalma emirleri arttıkça, tedavi ziyaretleri önemli ölçüde azalmış, rutin çocukluk çağı aşılaması gibi temel sağlık hizmetleri bu durumdan olumsuz olarak etkilenmiştir. Bu çalışma ile ebeveynlerin çocukluk çağı aşılama takvimine COVID-19 pandemi sürecindeki uyumunu değerlendirmeyi amaçlıyoruz. Gereç ve Yöntem: Tanımlayıcı ve kesitsel tipte olan bu çalışma 01.05.2021-01.09.2021 tarihleri arasında Konya il merkezindeki Aile Sağlığı Merkezleri'ne başvuruda bulunan toplam 428 gönüllü birey ile yapıldı. Çalışmaya 18 yaş üzeri, çalışmaya katılmayı gönüllü olarak kabul eden, 24 ay ve altında çocuk sahibi olan ebeveynler alındı. Katılımcılara sosyodemografik özellikleri içeren 6 soru, pandemide rutin çocukluk aşılarına bilgi, uyum ve tutum ile ilgili 29 soru ve 7 soruluk COVID-19 Korku Ölçeği'ni içeren anket formu yüzyüze görüşme tekniği ile dolduruldu. Anketteki bilgiler ve COVID-19 Korku Ölçeği'nden hesaplanan puanlar ile oluşturulan veriler IBM SPSS Statistics programı ile analiz edildi. Bulgular: Çalışmada ilkokul ve altında düzeyde eğitimi, 4 ve üzerinde çocuğu, 24 ay ve altında çocuklarında bilenen bir hastalık olan, COVID-19 sürecinde aşılarını düzenli yaptırmayan, sıradaki aşı zamanını bilmeyen, sıradaki aşılamaya gitmeyi istemeyen katılımcıların COVID-19 korku düzeylerinin diğer katılımcılara göre daha düşük düzeylerde olduğu görülmüştür (sırasıyla p=0,01, p=0,03, p=0,01, p=0,01, p=0,01, p=0,01). Ortaokul, ilkokul ve altında düzeyde eğitimi, ₺7501 ve üzerinde geliri, 4 ve üzerinde çocuğu olan katılımcıların COVID-19 döneminde çocuk aşılarına karşı tutum düzeylerinin daha düşük düzeylerde olduğu görülmüştür (sırasıyla p=0,01, p=0,01, p=0,01). 24 ay ve altında çocuklarında bilenen bir hastalık olan, aşılarını düzenli yaptıran katılımcıların, aşıya davet edilen katılımcıların COVID-19 sürecinde çocuk aşılama tutum düzeylerinin daha yüksek olduğu görülmüştür. (sırasıyla p=0,02, p=0,01, p=0,01). Katılımcıların COVID-19 korku düzeyi ve COVID-19 pandemi sırasında çocuk aşılama tutum düzeyleri arasında zayıf düzeyde, pozitif yönde anlamlı bir ilişki olduğu tespit edilmiştir. COVID-19 konusunda korkusu yüksek ebeveynlerin aşılama tutumlarının daha yüksek olacağı görülmektedir (r=0,33; p=0,01) Sonuç: Çalışmamızda COVID-19 konusunda korkusu yüksek ebeveynlerin aşılama tutumlarının daha yüksek olduğu sonucuna ulaşılmıştır. Aşıya davet edilmeleri ebeveynlerin aşıya uyumunu artıran önemli bir faktör olarak karşımıza çıkmıştır. Ayrıca aşıya uyuma etki eden birçok diğer etken de vardır. COVID-19 pandemi bireysel, toplumsal ve küresel etkilerini halen sürdürmekte iken koruyucu hekimliğin önemi tekrar göz önüne çıkmıştır. Sağlık profesyonellerinin halkı doğru ve yeterli bilgilendirmeleri ve aşıya davetleri, pandemide veya sonrasında bireysel, toplumsal ve küresel iyilik halinin devamı için önemlidir.
Özet (Çeviri)
Aim: As stay-at-home orders have increased during the ongoing COVID-19 pandemic, treatment visits have decreased significantly, and primary health care services such as routine childhood vaccination have been adversely affected. With this study, we aim to evaluate the compliance of parents with the childhood immunization schedule during the COVID-19 pandemic. Material and Method: This descriptive and cross-sectional study was conducted between 01.05.2021 and 01.09.2021 with a total of 428 volunteers who applied to Family Health Centers in Konya city center. Parents who were over 18 years of age, who voluntarily agreed to participate in the study, and who had children 24 months and younger were included in the study. The participants were filled with a face-to-face interview technique, including 6 questions on sociodemographic characteristics, 29 questions on knowledge, compliance and attitude to routine childhood vaccinations in the pandemic, and a 7-question COVID-19 Fear Scale. The data created with the information in the questionnaire and the scores calculated from the COVID-19 Fear Scale were analyzed with the IBM SPSS Statistics program. Results: In the study, the COVID-19 fear levels of the participants who had primary school education and below, had 4 or more children, were not vaccinated regularly during the COVID-19 process, did not know the next vaccination time, and did not want to go to the next vaccination, were lower than the other participants.(p=0.01, p=0.03, p=0.01, p=0.01, p=0.01, p=0.01, respectively). It was observed that the participants with secondary school, primary school education and below, income of ₺7501 and more, and 4 or more children had lower levels of attitude towards child vaccinations during the COVID-19 period (p=0.01, p=0.01, p=0.01, respectively).). It has been observed that the child vaccination attitude levels of the participants, who have a known disease in their children aged 24 months and younger, who have their vaccinations regularly, and who are invited to the vaccine, are higher during the COVID-19 process. (p=0.02, p=0.01, p=0.01, respectively). It was determined that there was a weak, positive and significant relationship between the COVID-19 fear level of the participants and the child vaccination attitude levels during the COVID-19 pandemic. It is seen that the vaccination attitudes of parents who are afraid of COVID-19 will be higher (r=0.33; p=0.01) Conclusion: In our study, it was concluded that the vaccination attitudes of parents with high fears about COVID-19 were higher. Invitation to vaccination has emerged as an important factor that increases parents' compliance with vaccination. There are also many other factors that affect compliance with the vaccine. While the COVID-19 pandemic still maintains its individual, social and global effects, the importance of preventive medicine has come to the fore again. Accurately and adequately informing the public and invitations to vaccination by health professionals are important for the continuation of individual, social and global well-being during or after the pandemic.