Doğa ve insan ilişkisine güncel sanat pratikleri içinden bakış
A look at the relationship between nature and human through contemporary art practices
  1. Tez No: 809980
  2. Yazar: YAREN TAN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. HARİKA ESRA OSKAY
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Güzel Sanatlar, Fine Arts
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ankara Hacı Bayram Veli Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Resim Ana Sanat Dalı
  12. Bilim Dalı: Resim Sanat Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 85
Özet
Doğa; yüzyıllardır insanların sanatın konusu olmuştur ve ilk insanların doğayı ele alış biçimi ile günümüz sanatında doğanın sanat pratiklerine yansıma biçimine kadar olan süreçte, doğanın sanatta ''nesne' 'mekân'' ve ''algılama'' olgusu sorgulanmaya ve değişmeye başlamıştır. 1960'larda ''Arazi Sanatı''nın (Land Art) ortaya çıkması ile doğa manzara resmi olmaktan çıkmıştır. Sanatçılar, çalışmalarında doğayı mekân olarak kullanmaya başlamış ve geleneksel sergileme mekânı olan galeri anlayışı değişmeye başlamıştır. Bu dönemde üretilen sanat pratikleri ''Ekoloji Sanatı''nın temellerini oluşturmuş ve doğa sanatın nesnesi haline gelmeye başlamıştır. Ekoloji sanatında doğayı çevre bilinci ile alan sanatçılar, çalışmalarında doğanın sanat nesnesi olarak kullanılmasını ön planda tutmuşlardır. 2000'lerden itibaren ekoloji sanatı ile birlikte ''Antroposen Çağı''nın sonuçlarını sanat pratiklerinde de görmeye başlarız. Teknolojinin hızla gelişmesi ile insan doğadaki hükmünü arttırmış ve kendi çıkarları doğrultusunda doğayı sömürmeye başlamıştır. Bu doğrultuda bozulmaya başlayan ekoloji, günümüzde karanlık bir tablo çizmeye başlamıştır. Günümüz çevresel sanatında da bu karanlık tablo izleyiciye- zaman zaman katılımcı izleyici ile- yansıtılmaktadır. Güncel sanat pratiklerinde doğa güzel gösterilmekten bozulan doğayı olduğu gibi gösterme çabası vardır. Bu çalışmada; farklı dönemlerde insanın ve buna bağlı olarak sanatın doğaya yaklaşımını, bu yaklaşımların süreçteki değişimini yaptığım araştırmalar doğrultusunda birbirinden farklarını Robert Smithson, Agnes Denes, Maria Thereza Alves, Lauren Berkowitz, Alejandro Duran, Esin Aykanat Avcı gibi çevresel sanatta önemli çalışmalar yapan sanatçıların çalışmaları ile birlikte analiz etmek amaçlanmıştır.
Özet (Çeviri)
Nature; It has been the subject of art for centuries, and in the process from the way the first people handled nature to the reflection of nature on art practices in today's art, the phenomenon of nature's“object”,“space”and“perception”in art began to be questioned and changed. With the emergence of“Land Art”in the 1960s, nature ceased to be landscape painting. Artists have started to use nature as a space in their works and the understanding of the gallery, which is a traditional exhibition space, has begun to change. Art practices produced in this period formed the basis of“Ecology Art”and nature began to become an object of art. Artists, who take nature with environmental awareness in the art of ecology, prioritized the use of nature as an art object in their works. Since the 2000s, we begin to see the results of the“Anthropocene Age”in art practices, along with the art of ecology. With the rapid development of technology, man has increased his dominance in nature and has begun to exploit nature in line with his own interests. Ecology, which started to deteriorate in this direction, has started to paint a dark picture today. In today's environmental art, this dark picture is reflected to the audience (from time to time with the participating audience) . In contemporary art practices, there is an effort to show nature as it is, which is spoiled by showing nature as beautiful. In this study; it's aimed to analyse the approach of man and, accordingly, the approach of art to nature, the change of these approaches in the process, also the differences from each other (owing to research I've been doing). This study's born in the light of artists who've worked on important studies in environmental art such as Robert Smithson, Agnes Denes, Maria Thereza Alves, Lauren Berkowitz, Alejandro Duran, Esin Aykanat Avcı.