Mekansal adaletin güncel sanat pratikleri üzerinden incelenmesi
Examination of spatial justice through contemporary art practices
  1. Tez No: 809979
  2. Yazar: BUSE DALOĞLU
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. HARİKA ESRA OSKAY
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Güzel Sanatlar, Fine Arts
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ankara Hacı Bayram Veli Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Resim Ana Sanat Dalı
  12. Bilim Dalı: Resim Sanat Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 63
Özet
Bu tez çalışmasında mekansal adalet ve soylulaştırma kavramı incelenmiş ve diğer disiplinlerle olan ilişkilerinin yanı sıra özellikle sanatla olan ilişkisine yer verilmiştir. Araştırmanın birinci bölümünde, mekansal adalet ve soylulaştırma kavramları, bu kavramların kentsel dönüşüm üzerindeki etkileri ve birbirleriyle kurdukları ilişkiler incelenmiştir. İkinci bölümde, bu kavramların sanattaki yeri, sanatçıların özellikle performatif olmak üzere mekanı ele alış biçimleri yer alır. Sanat çoğu zaman mekanı ve çeşitli sebeplerle mekanda oluşan adaletsizliği yansıtmak için kullanılmıştır. Üçüncü bölümde ise araştırma konusu için üretilen kişisel sanat pratiğini yansıtan çalışmalar yer almıştır. Araştırmanın sonucunda kentsel dönüşümle beraber gelen soylulaştırma ve oluşan mekansal adaletsizliklerin, toplumda yaşayan insanları zor durumda bıraktığı ve diğer disiplinlerle beraber sanatında mekanda yaşanan bu zor uğraşı yansıttığı gözlenmiştir.
Özet (Çeviri)
In this thesis, the concept of spatial justice and gentrification is examined and its relationship with other disciplines as well as its relationship with art is given. In the first part of the research, the concepts of spatial justice and gentrification, the effects of these concepts on urban transformation and their relations with each other are examined. In the second part, the place of these concepts in art and the way artists deal with space, especially performative, take place. Art has often been used to reflect the space and the injustice that occurs in the space for various reasons. In the third part, there are studies reflecting the personal art practice produced for the research subject. As a result of the research, it has been observed that the gentrification and spatial injustices that come with the urban transformation leave the people living in the society in a difficult situation and together with other disciplines, it reflects this difficult struggle in the space.