Liberal demokrasi ve popülizm
Liberal democracy and populism
  1. Tez No: 809993
  2. Yazar: YUSUF İBRAHİM
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ GÜLBEYAZ KARAKUŞ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Siyasal Bilimler, Political Science
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Bursa Uludağ Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Siyaset Bilimi ve Kamu Yönetimi Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Siyaset ve Sosyal Bilimler Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 190
Özet
Liberal demokrasi günümüzde modern demokratik siyasetin hâkim biçimi pozisyonundadır. Demokrasiden bahsetmek beraberinde liberal demokrasiden bahsetmeyi gerekmektedir. Bu hegemonik durumda, liberal demokratik siyaset dışındaki tüm siyaset biçimleri yok sayılmaya ve ötekileştirilmeye çalışılmaktadır. Bunun, beraberinde siyasetsiz bir ortamı getirdiği ve böylelikle evrensellik iddiasındaki liberal demokrasinin krizine işaret ettiği görülmektedir. Çalışmada, liberal demokrasinin yaşadığı kriz karşısında popülizmin demokrasi ve siyasal olan ile ilişkisi sebebiyle yeni bir demokrasi formu imkânı mı yoksa bahsedildiği gibi demokrasiye bir meydan okuma mı olduğu sorusundan hareketle, popülizmin siyasalın dönüşü olma ihtimali üzerinde durulmuştur. Böylece bu ilişkideki temel ayrımı kavrama ve popülizme klasik bir yaklaşımdan sıyrılma umuduyla 'Siyasal Kavramı' eksenli bir okuma yapılmaya çalışılmış ve olumsallık temelli bir yaklaşım sergilenmiştir. Liberal demokrasi ile popülizm arasındaki karşıtlık durumunun incelenebilmesi amacıyla demokrasi ile popülizm ilişkisinin mahiyeti ortaya konmaya ve popülizmin siyasal ile olan derin ilişkisi vurgulanmaya çalışılmıştır. Popülizmin temel bileşenleri aracılığıyla demokrasi ile siyasallık arasındaki bağ, popülizmin mantığı olan antagonizma kavramı üzerinden kurulmaya çalışılmıştır. Böylelikle popülizmin yeni bir fenomen olmaktan ziyade“siyasalın dönüşü”olduğu ileri sürülecektir.
Özet (Çeviri)
Liberal democracy is today the dominant form of modern democratic politics. Talking about democracy, it is necessary to talk about liberal democracy. In this hegemonic situation, all forms of politics other than liberal democratic politics are tried to be ignored and marginalized. It is seen that this brings with it an environment without politics, thus pointing to the crisis of liberal democracy, which claims to be universal. In the study, starting from the question of whether populism is a new form of democracy due to its relationship with democracy and the political one in the face of the crisis experienced by liberal democracy, or whether it is a challenge to democracy as mentioned, the possibility of populism being the return of the political is emphasized. Thus, with the hope of grasping the basic distinction in this relationship and getting rid of a classical approach to populism, a reading on the axis of the“Political Concept”was tried and a contingency-based approach was displayed. In order to examine the opposition between liberal democracy and populism, the nature of the relationship between democracy and populism has been tried to be revealed and the deep relationship between populism and politics has been emphasized. Through the basic components of populism, the link between democracy and politics has been tried to be established through the concept of antagonism, which is the logic of populism. Thus, it will be argued that populism is the“return of the political”rather than being a new phenomenon.