Ankara koşullarında yetiştirilen ıspanak bitkisine uygulanan azotlu gübrelerin verim ve nitrat birikimi üzerine etkisi
The Effect of nitrogenous fertilizers on the growth and nitrate accumulation in spinach grown in Ankara region
- Tez No: 34891
- Danışmanlar: PROF.DR. MEHMET AKTAŞ
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Ziraat, Agriculture
- Yıl: 1994
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ankara Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Toprak Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 101
Özet
ÖZET Doktora Tezi ANKARA KOŞULLARINDA YETİŞTİRİLEN ISPANAK BİTKİSİNE UYGULANAN AZOTLU GÜBRELERİN VERİM VE NİTRAT BİRİKİMİ ÜZERİNE ETKİSİ Aydın GUNES Ankara Üniversitesi Fen Bilimleri Enstitüsü Toprak Anabilim dalı Danışman: Prof. Dr. Mehmet AKTAŞ 1994, Sayfa:101 Jüri : Prof. Dr. Mehmet AKTAS Prof. Dr. Sevim ZABUNOGLU Prof. Dr. A. Raşit BROHİ Bu çalışmada, Ankara koşullarında yetiştirilen ıspanak bitkisinin lirün ve nitrat aktimiilasyonuna kalsiyum amonyum nitrat ve lire gübrelerinin artan dozlarının etkisi araştırılmıştır. Araştırmadan elde edilen sonuçlara göre, 7.5 kg/da azot uygulaması ile en yüksek ürün alınmıştır. Bu dozun üzerindeki dozlar üründe fazla bir değişmeye yol açmamış ve 60 kg/da dozunda elde edilen ürün azot uygulanmamış parsellerden elde edilen üründen daha az olmuştur. Kalsiyum amonyum nitrat uygulaması ile üre uygulamasına göre daha çok ürün alınmıştır. Bitkilerin N0y-N kapsamları artan gübre dozlarına bağlı olarak artmıştır. Kalsiyum amonyum nitrat, üre' ye göre bitkilerin N0j-N kapsamında daha fazla artışa sebep olmuştur. Yaprak sapının NOj-N kapsamı yaprak ayasına göre 6-7 kat fazla o Imuştur. ANAHTAR KELİMELER: Ispanak, nitrat, akümulasyunu, nitrit akümulasyunu, toplam-N, okzalik asit, depolama, kalsiyumamonyumnitrat, üre.
Özet (Çeviri)
ii ABSTRACT Ph. D Thesis THE EFFECT OF NITROGENOUS FERTILIZERS ON THE GROWTH AND NITRATE ACCUMULATION IN SPINACH GROWN IN ANKARA REGION Aydın GUNES Ankara University Graduate School of Natural and Applied Sciences Department of Soil Science Supervisor:Prof.Dr. Mehmet AKTAS 1994, PagerlOl Jury: Prof. Dr. Mehmet AKTAS Prof. Dr. Sevim ZABUNO?LU Prof. Dr. A. Rasit BR0H1 The effect of increasing levels of calcium ammonium nitrate and urea on the growth and nitrate accumulation in spinach grown in Ankara region was studied. According to experimental results, 7.5 kg/da N had given the highest yield. The doses above this level did not cause any differences in yield. The yield obtained from the highest N level, 60 kg/da, was lower than the yield from unfertilized plots. Calcium ammonium nitrate treatments had given more yield than the urea treatments. NOj-N content of the plants increased with the increasing N level. Calcium ammonium nitrate caused more nitrate accumulation in the plants than urea did. NOj-N content of petiols was found 6 or 7 times more than that or leaf blades. KEY WORDS: Spinach, nitrate accumulation, nitrite accumulation, total-N, oxalic acid, storage, calcium ammonium nitrate, urea.