Investigation the strength of recycled concrete with recycled aggregate and glass fiber in building structure application
Yapı yapısı uygulamasında geri dönüştürülmüş beton ve cam elyaf ile geri dönüştürülmüş betonun mukavemetinin incelenmesi
- Tez No: 810055
- Danışmanlar: PROF. DR. ZEKİ HASGÜR
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İnşaat Mühendisliği, Civil Engineering
- Yıl: 2023
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Altınbaş Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İnşaat Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 72
Özet
Cam elyafla güçlendirilmiş geri dönüştürülmüş betonun zaman içinde dayanıklılığı, inşaat malzemesi olarak kullanılması açısından çok önemlidir. Geri dönüştürülmüş malzemelerin çok sayıda doğrudan avantaja sahip olduğu doğru olsa da, bunların uzun vadede nasıl dayanacağını da düşünmeniz gerekir. Çevresel faydaları nedeniyle, bina inşaatlarında geri dönüştürülmüş malzemelerin kullanımı son yıllarda popülerlik kazanmıştır. Geri dönüştürülmüş ürünlerin kullanılması enerji tasarrufuna, çöplerin azaltılmasına ve çevresel etkinin azaltılmasına yardımcı olur. Şu ana kadar yapılan araştırmalar, geri dönüştürülmüş betonun basınç dayanımının, karışıma cam elyafı katılarak artırılabileceğini gösteriyor. %1,5 cam elyaflı geri dönüştürülmüş beton, cam elyafsız geri dönüştürülmüş betona göre %11,4 daha fazla basınç dayanımına sahipti. Cam Elyafları Cam elyafları geri dönüştürülmüş betonu mekanik olarak iyileştirmek için kullanılabilir ancak doğru oranın önceden belirlenmesi gerekir. Daha fazla cam elyafı kullanıldıkça üretim maliyetleri artar ve mukavemet artar. Mukavemet ve dayanıklılık için en uygun cam elyaf bileşimi, maliyetler ve faydalar tartılarak belirlenir.
Özet (Çeviri)
The durability of recycled concrete reinforced with glass fiber over time is essential to its use as a construction material. While it's true that recycled materials have a number of immediate advantages, you need also think about how they'll hold up in the long run. Due to its environmental benefits, the use of recycled materials in building construction has gained appeal in recent years. Using recycled products helps conserve energy, lessen trash, and lessen the environmental impact. Research done so far suggests that recycled concrete's compressive strength can be improved by incorporating glass fibers into the mix. Recycled concrete with 1.5% glass fiber had 11.4% greater compressive strength than recycled concrete without glass fiber. Fibers of Glass Glass fibers can be used to mechanically improve recycled concrete, but the right proportion needs to be identified in advance. The production costs go up and the strength goes up as more glass fiber is used. The optimal glass fiber composition for strength and durability is established by weighing the costs and benefits.