Arap ülkeleri ve Türkiye millî marşlarının kavramsal, sosyokültürel ve edebi açıdan karşılaştırılması
A conceptual, socio-cultural and literature comparison of the Arab countries and Türkiye's national anthes
- Tez No: 810058
- Danışmanlar: DOÇ. DR. DERYA ADALAR SUBAŞI
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Doğu Dilleri ve Edebiyatı, Eastern Linguistics and Literature
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ankara Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Doğu Dilleri ve Edebiyatları Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Arap Dili ve Edebiyatı Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 141
Özet
Bu tez 'ARAP ÜLKELERİ VE TÜRKİYE MİLLÎ MARŞLARININ KAVRAMSAL, SOSYOKÜLTÜREL VE EDEBİ AÇIDAN KARŞILAŞTIRILMASI' çok önemli çünkü bu marş insanın millî kimlik kartı olarak yarattığı en belirgin semboldür ve marş genellikle devletin tarihini, kahramanlarının mücadelelerini, halkının inanç ve geleneklerini yansıtır ve milli kimliği ifade eder. Dört bölümde incelediler ve tezi incelerken güvenilir pratik kaynaklara ve araştırmayı yazarken makalelere dayanıyordu. Tez konusunu incelemem sonucunda çok sayıda bilimsel bulguya ulaştım, bunlardan en önemlileri: Marşlarda sanatsal imgeler çok nadir kullanılmıştır. Katar, Fas, Lübnan, Suriye, Mısır ve Sudan marşlarında yer alan bazı görseller dışında, sadece Türkiye İstiklâl Marşında doğrudan beyan edici söylem hakimdir. Marşlar Bahreyn, Ürdün ve Umman marşlarında olduğu gibi, millî olmaktan ziyade kraliyet ailesine veya sadece krala ait bir marşa dönüşmüştür. Irak, Lübnan, Fas, Suriye, Ürdün ve Moritanya marşlarının metinlerinde yerel bir özellik zikredilmemektedir. Doğrudan anavatan, ülkenin adı, bayrağı, tarihi, toprakları ve medeniyetinden bahsedilmemektedir. Hangi ülke olursa olsun yazılan marşların o toplumun ihtiyaçlarına binaen oluşturulduğu aşikardır. Vatan olmanın, ülke olmanın ve birlik olmanın en büyük göstergesi olan milli marşlar okunduğunda ve dinlendiği zaman insan ruhunda çok yoğun duygular oluşturacaktır. İncelenen tüm marşlar başta Türk İstiklal Marşı olmak üzere köklü tarihi ve acıları olan ülkelerde daha yoğun duygularla yazılırken bazı Arap ülkelerinde krala veya yöneticiye bağlılığı ve aidiyeti göstermesi itibariyle daha yüzeysel bir görünümdedir. Her ne olursa olsun bu marşlar belli şiir vezinleri ile yazılmış olmaları, taşıdıkları anlam bütünlüğü, lafız güzelliği ve akılda kolay kalan secili üslupları sayesinde bayrakla birlikte milli birliğin ve bütünlüğün en önemli simgesi olarak toplum olmanın en önemli unsuru olacaktır.
Özet (Çeviri)
This thesis 'A COMPARISON OF THE ARAB COUNTRIES AND TURKEY'S NATIONAL ANTHES IN CONCEPTUAL, SOCIO-CULTURAL AND LITERATURE PERSPECTIVES' is very important because this anthem is the most prominent symbol created by man as a national identity card, and the anthem often reflects the history of the state, It reflects the struggles of its heroes, the beliefs and traditions of its people and expresses the national identity. . They were analyzed in four chapters and the thesis was based on reliable practical sources when reviewing and articles when writing the research. As a result of examining the subject of the thesis, I have reached many scientific findings, the most important of which are: : Artistic images are rarely used in marches. Except for some images in the anthems of Qatar, Morocco, Lebanon, Syria, Egypt and Sudan, only the Turkish National Anthem has a direct declarative discourse. The anthems became a royal or royal anthem rather than a national anthem, as in the Bahrain, Jordanian and Oman anthems. No local features are mentioned in the texts of the Iraqi, Lebanese, Moroccan, Syrian, Jordanian and Mauritanian anthems. The motherland, the name of the country, its flag, history, lands and civilization are not mentioned directly. Regardless of the country, it is obvious that the anthems written were created according to the needs of that society. When the national anthems, which are the greatest indicators of being a homeland, being a country and being united, are sung and listened to, they will create very intense emotions in the human spirit. While all the anthems examined, especially the Turkish National Anthem, are written with more intense emotions in countries with deep-rooted history and suffering, they have a more superficial appearance in some Arab countries as they show loyalty and belonging to the king or ruler. . Regardless, these anthems will be the most important element of being a society, as the most important symbol of national unity and integrity, together with the flag, thanks to the fact that they were written with certain poetic meters, their integrity of meaning, beauty of words and easy-to-remember styles.