Aselsan A.Ş.' nin uluslararası rakipleri ile finansal durumunun ve finansal politikalarının karşılaştırılması
Comparison of Aselsan A.Ş. financial status and financial policies with international competitors
  1. Tez No: 810062
  2. Yazar: ERDEM ÖZDEMİR
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ LALE ASLAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Savunma ve Savunma Teknolojileri, Defense and Defense Technologies
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Yeni Yüzyıl Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: İşletme Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 116
Özet
Tüm sosyal sistemin parçalarından biri ekonomik gelişmedir. Ekonomik kalkınmayı etkileyen faktörlerden biri de farklı kurumlar arasındaki iş birliğidir. Farklı kurumlar kendi aralarında fikir, bilgi ve ürün paylaşarak yenilikler yaratmakta ve böylece ekonomik kalkınmaya katkı sağlamaktadır. Savunma sanayi ülkelerin temel kurumları arasında yer almakta olup, aralarında oluşturulacak iş birliğinin ve kurumsallaşmasının ekonomik kalkınmaya katkı sağlayacağı düşünülmektedir. Savunma kuruluşları ülkedeki savunma güçlerine malzeme, silah ve teçhizat üretmektedirler. Bu malzeme, silah ve teçhizatın son teknoloji ürünü olmasının yanında diğer ülkelerde olmayan veya onların elinde olan ürünlerin üzerinde yerli, milli ve özgün olması temel hedef olmaktadır. Bu sektörde hizmet veren kuruluşların oluşturduğu sanayi ülkenin savunma sanayisini meydana getirmektedir. İkinci Dünya Savaşından sonra ülkelerin savunma harcamaları her ne kadar azalsa da 2021 yılı itibariyle savunma harcamaları 2 trilyon doları geçmiştir. 2021 yılında savunma harcaması en fazla olan ülke 801 milyar dolar ile A.B.D. olmuştur. Ekonomik olarak en büyük 100 savunma sanayi kuruluşunun 50 tanesi A.B.D.'ye aittir. Ülkemizde ise savunma sanayinin önemi Kıbrıs Barış Harekâtı sonrasında ülkemize uygulanan ambargolar sonrasında anlaşılmış olup Kalkınma Planlarında milli, yerli ve özgün savunma sanayi hedef haline gelmiştir. 1975 yılında Türk Silahlı Kuvvetlerinin haberleşme ihtiyacını karşılamak amacıyla Türk Silahlı Kuvvetleri Güçlendirme Vakfı (TSKGV) tarafından Aselsan kurulmuştur. Aselsan 2 milyar Tl.'yi geçen savunma geliri ile ülkemizin en büyük savunma sanayi şirketi olup ekonomik olarak da en büyük 48'inci savunma sanayi şirketi durumundadır. Bu çalışmada savunma sanayi şirketleri Aselsan, Lockheed Martin, Boeing ve Northrop Grumman'ın 2011 ile 2021 yılları arasındaki mali tabloları verilerine oran analizi yöntemi uygulanmıştır. Şirketlerin mali tablolarına, resmi internet sitelerinde yayınlamış oldukları yıllık faaliyet raporlarından erişilmiş ve oran analizi sonucunda elde edilen verilerle şirketlerin mali tabloları arasında anlamlı farklılık olup olmadığı incelenmiştir. Sonucunda şirketlerin mali tabloları arasında öz kaynak karlılık oranı dışında anlamlı farklılık olduğu sonucuna ulaşılmıştır.“Defence News Top 100”ve Stockholm Uluslararası Barış Araştırmaları Enstitüsü (SIPRI) verilerine göre Lockheed Martin, Boeing ve Northrop Grumman şirketleri dünya genelinde savunma sanayiden en fazla gelir elde eden şirketler olması ve Aselsan'ın aynı veriler neticesinde ülkemizde savunma sanayiden en fazla gelir elde etmesi nedeniyle bu dört şirket seçilmiştir.
Özet (Çeviri)
One of the parts of the whole social system is economic development. One of the factors affecting economic development is cooperation between different institutions. Different institutions create innovations by sharing ideas, information and products among themselves and thus contribute to economic development. The defense industry is among the main institutions of the countries, and it is thought that the cooperation and institutionalization between them will contribute to economic development. These defense organizations produce materials, weapons and equipment for the defense forces in the country. In addition to the fact that these materials, weapons and equipment are state-of-the-art products, it is the main target to be local, national and original on products that are not available in other countries or in their possession. The industry formed by the organizations serving in this sector constitutes the defense industry of the country. The experience and technology gained in defense industry organizations are also the driving force in the development of other industries in the country. The biggest expenditure item in the budget of the countries is defense, and the biggest buyer of the defense industry is the defense forces of the country. Although defense expenditures of countries decreased after World War II, defense expenditures exceeded 2 trillion dollars by 2021. The country with the highest defense spending in 2021 was the USA with 801 billion dollars. 50 of the 100 largest defense industry establishments economically belong to the USA. In our country, the importance of the defense industry has been understood after the embargoes applied to our country after the Cyprus Peace Operation, and the national, local and original defense industry has become a target in the Development Plans. Aselsan was established in 1975 by the Turkish Armed Forces Foundation (TSKGV) to meet the communication needs of the Turkish Armed Forces. Aselsan is the largest defense industry company in our country with a defense income exceeding 2 billion TL and is the 48th largest defense industry company economically. In this study, the ratio analysis method was applied to the financial statements of defense industry companies Aselsan, Lockheed Martin, Boeing and Northrop Grumman between 2011 and 2021. The financial statements of the companies were accessed from the annual reports published on their official websites and it was examined whether there was a significant difference between the data obtained as a result of the ratio analysis and the financial statements of the companies. As a result, it was concluded that there is a significant difference between the financial statements of the companies. According to“Defence News Top 100”and Stockholm International Peace Research Institute (SIPRI) data, Lockheed Martin, Boeing and Northrop Grumman companies are the companies with the highest income from the defense industry worldwide, and Aselsan has the highest income from the defense industry in our country as a result of the same data. Therefore, these four companies were selected.