Dijital öykü yazma uygulamalarının dezavantajlı bölge çocukları üzerindeki etkisi
Impact of digital story writing practices on disavantaged areal children
  1. Tez No: 810063
  2. Yazar: SELAMİ KESKİN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. İBRAHİM SEÇKİN AYDIN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
  10. Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Türkçe ve Sosyal Bilimler Eğitimi Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Türkçe Öğretmenliği Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 106
Özet
Göç, insanlık tarihi kadar eski olmakla birlikte insanların ihtiyaçları doğrultusunda yaşadıkları yeri terk ederek başka bir yerde yaşamaları olarak tanımlanabilir. Göç eylemi bireysel olarak gerçekleştiği gibi toplumsal olarak da gerçekleşebilir. Bireysel göçler genellikle ekonomik sebeplerden kaynaklanırken toplumsal göçlerde siyasi sebepler daha etkili olmaktadır. Toplumsal göçler ile yer değiştiren insanların gittikleri yerde yaşayan halk ile uyum sağlaması gerekmektedir. Bu uyum ise ilk önce göç edilen yerin dilini öğrenmekle başlamaktadır. Dil öğreniminde ise dört temel unsur (dinleme, konuşma, okuma ve yazma) bulunmaktadır. Bu unsurlar arasında öğrenilmesi zor olarak görülen becerilerden biri yazma becerisidir. Yazma becerisinin öğrenimini kolaylaştırmak için çeşitli etkinlikler gerçekleştirilmektedir. Bu etkinliklerden biri de dijital öykü yazma çalışmalarıdır. Bu çalışmanın amacı dijital öykü yazarlığının, ortaokul 7. sınıfta yer alan ve ana dili Türkçe olmayan dezavantajlı bölge çocuklarının yazma motivasyonu ve yazma özyeterlik algısı üzerinde etkisini incelemektir. Araştırmanın modelinde yarı deneysel desenlerden ön test-son test zayıf örneklemli desen kullanılmıştır. Zayıf örneklem desenine göre sadece deney grubuyla çalışma yürütülürken çalışmada kontrol grubu yer almamaktadır. Bu durumun gerekçesi de yeteri düzeyde kontrol grubunu sağlayacak bir örnekleme sahip olunmamasıdır. Araştırma 2022- 2023 eğitim-öğretim yılının ikinci döneminde İzmir ili Buca İlçe Millî Eğitim Müdürlüğüne bağlı bir ortaokulda ana dili Türkçe olmayan 7. Sınıf öğrencileri ile gerçekleştirilmiştir. Çalışma sekiz hafta sürmüştür. Verileri toplamada yazma motivasyonu ve yazma özyeterlik olmak üzere iki farklı ölçek kullanılmıştır. Bu ölçekler ön test ve son test olarak uygulanmış ve veriler SPSS paket programı kullanılarak analiz edilmiştir. Bu analiz sonucunda ön test ve son test arasındaki farka bakılmıştır.
Özet (Çeviri)
With the fact that migration is as old as human history, it can be defined as the fact that people leave the place they live in accordance with their needs and live somewhere else. The act of migration can take place socially just as it takes place individually. While individual migrations are usually caused by economic reasons, political reasons are more effective in social migrations. People who are displaced by social migrations need to adapt with the people living where they are go. This adaptation starts with learning the language of the place of migration first. In language learning, there are four basic elements (listening, speaking, reading and writing). Among these elements, one of the skills that is seen as difficult to learn is the writing skill. Various activities are carried out to facilitate the learning of writing skills. One of these activities is digital story writing activities. The aim of this study is to examine the effects of digital short story writing, secondary school 7.th to examine the effect of disadvantaged regional children who are in the classroom and who are non-native on writing motivation and self-efficacy perception of writing. In the model of the research, the pretest-posttest weak sample design, which is one of the quasi-experimental designs, was used. According to the weak sample design, while the study was conducted only with the experimental group, the control group was not included in the study. The reason for this situation is that there is not enough sampling to provide the control group. The research was carried out in the second term of the 2022-2023 academic year with 7th grade students who are non-native in a secondary school affiliated to the Izmir Province Buca District Directorate of National Education. The study lasted eight weeks. Two different scales, writing motivation and writing self-efficacy, were used to collect the data. These scales were applied as pre-test and post-test and the data were analyzed using SPSS package program. As a result of this analysis, the difference between the pre-test and post- test was examined.