Trauma and Woman in Samuel Beckett's Later Plays: Not I, Footfalls and Rockaby
Samuel Beckett'ın Ben Değil, Adımlar ve Beşik adlı son oyunlarında travma ve kadın teması
- Tez No: 810064
- Danışmanlar: DOÇ. DR. SULTAN KOMUT BAKINÇ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Batı Dilleri ve Edebiyatı, Dilbilim, İngiliz Dili ve Edebiyatı, Western Linguistics and Literature, Linguistics, English Language and Literature
- Yıl: 2023
- Dil: İngilizce
- Üniversite: İstanbul Yeni Yüzyıl Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İngiliz Dili ve Edebiyatı Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: İngiliz Dili ve Edebiyatı Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 112
Özet
Samuel Beckett; Ben Değil (Not I), Adımlar (Footfalls) ve Beşik(Rockaby), adlı oyunlarında kadının çektiği acıyı, travmayı yansıtıyor. Travma, insanı uzun süre etkileyen beklenmedik ve üzücü bir deneyim ya da korkutucu ya da hoş olmayan bir deneyimin neden olduğu zihinsel bir şok olarak tanımlanmaktadır. İnsanları bu kadar derinden etkileyen bir olay mutlaka edebiyatta yer alacaktır. Beckett travmayı romanlarında, tiyatro eserlerinde kısacası hemen hemen her türlü sanat eserinde bu etki altında yansıtmıştır. Özellikle üzerinde çalışmayı seçtiğim üç oyun; Ben Değil (Not I), Adımlar (Footfalls) ve Beşik (Rockaby) ağırlıklı olarak kadının yaşadığı büyük travmayı yansıtıyor. Travmayı bile kadın üzerinden işlemiştir. Çünkü o, annesi May Beckett'ten yola çıkarak kadını çok etkili ve yetkin bir şekilde analiz etmiş ender sanatçılardan biridir. Ben Değil, (Not I), Adımlar (Footfalls) ve Beşik(Rockaby) oyunları Cathy Caruth'un yaklaşımı, tekrar kavramı, parçalanma, travma sonrası iyileşme, ve travma teorisi ışığında incelendi. Bu üç oyun incelenirken yalnızlık, boşluk, hiçlik ve çaresizlik temaları, postmodernist, varoluşçu, absürt unsurlar ve onun özgün tiyatro temsili ile birlikte incelenmiştir. Beckett, Not I, Footfalls ve Rockaby'da kadını travmanın içine hapseden, travmatik bir dış ses kullanıyor. Bu ses acımasızca ve devamlı olarak kadının travmasını konuşuyor.
Özet (Çeviri)
Samuel Beckett, in his later dramas; Not I, Footfalls, and Rockaby, reflects the woman's suffering and trauma. Trauma is described as an unexpected and upsetting experience that affects a human being for a long time or a mental shock caused by a frightening or unpleasant experience. An event that affects people so deeply will surely take part in literature. Beckett has reflected trauma in his novels, in theatrical works, in short, in almost every kind of artwork under this influence. Especially the three plays I have chosen to work on, the ones; Not I, Footfalls, and Rockaby are, mainly reflected the huge trauma of the woman. He has even processed the trauma through the woman. Because he is one of the rare artists who has analysed woman effectively and competently based on his mother, May Beckett. Not I, Footfalls, and Rockaby have investigated, under the light of trauma theory, Cathy Caruth's approach, repetition, fragmentation, recovery, and healing. While these three plays analysing, the themes of loneliness, emptiness, nothingness, and despair are used with the postmodernist, existentialist, and absurd elements and his unique stage representation of theatre. Beckett uses a traumatic external voice that traps the woman in Not I, Footfalls, and Rockaby. This voice speaks relentlessly about the woman's trauma.