65 yaş altı ve 65 yaş üstü hastaların endoskopi ve kolonoskopi bulguları ile demir eksikliğinin ilişkisi
Relationship between endoscopy and colonoscopy findings and iron deficiency in patients under and over 65 years of age
- Tez No: 810106
- Danışmanlar: PROF. DR. CENK AYPAK
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Aile Hekimliği, Family Medicine
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Sağlık Bilimleri Üniversitesi
- Enstitü: Ankara Dışkapı Yıldırım Beyazıt Eğitim Ve Araştırma Hastanesi
- Ana Bilim Dalı: Aile Hekimliği Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Aile Hekimliği Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 64
Özet
ÖZET 65 YAŞ ALTI VE 65 YAŞ ÜSTÜ HASTALARIN ENDOSKOPİ VE KOLONOSKOPİ BULGULARI İLE DEMİR EKSİKLİĞİNİN İLİŞKİSİ Giriş ve Amaç: Anemi olmayan sadece demir eksiliği (DE) saptanan hastalarda gastrointestinal sistemin (GİS) taranması ile ilgili net bir yaklaşım bulunmamaktadır. Demir eksikliği anemisi (DEA) olan ya da anemi olmayan sadece DE saptanan hastaların ÖzofagoGastroDuodenoskopi (ÖGD) ve kolonoskopi sonuçlarını kıyaslayarak anemi olmayan sadece DE saptanan hastalarda GİS taranma gerekliliğini belirleyerek aile hekimliğinde ileri basamağa sevk durumunu aydınlatmayı amaçladık. Gereç ve Yöntem: 01.01.2018 -01.01.2022 tarihleri arasında Sağlık Bilimleri Üniversitesi (SBÜ) Ankara Dışkapı Yıldırım Beyazıt Eğitim ve Araştırma Hastanesi Gastroenteroloji Polikliniklerine ayaktan başvuran DEA olan ya da anemisi olmayan sadece DE demir eksikliği (ferritin < 30 μg/L) saptanan;110 hasta 65 yaş altı ve 110 hasta 65 yaş ve üzeri toplam 220 hastanın ÖGD ve kolonoskopi sonuçları retrospektif olarak değerlendirildi. Hastaların hepsinde DE olmakla birlikte %53,6'sında(118) DEA saptandı. Bulgular: Araştırma kapsamındaki 220 hastanın 117'si (%53,2) erkekti. DE olan 220 hastanın %53,6'sında DEA bulunmaktaydı. Hastaların %92,3'ünün ÖGD sonucu patolojik olarak saptandı. ÖGD'de en çok saptanan patolojiler gastrit, Alt Özofagus Sfinkteri(LES) gevşekliği, özofagus patolojileri olup hastaların %2,7'sinde malignite saptandı. Hastaların %53,2'sinin kolonoskopi sonucu patolojik bulundu. Kolonoskopide en sık görülen lezyonlar polip, anal patolojiler ve divertikül olup hastaların %1,8'inde malignite saptandı. 65 yaş altındaki ve 65 yaş ve üstündeki gruplar arasında ÖGD lezyonları açısından anlamlı fark saptanmazken kolonoskopide anal patoloji ve divertikül saptanma oranları ≥65 yaş grubunda anlamlı düzeyde daha fazlaydı. DEA olan (DEA+) ve anemi olmayan sadece DE saptanan (DEA–) hasta grupları arasında ÖGD lezyonları açısından anlamlı fark saptanmazken kolonoskopide polip DEA– grupta anlamlı düzeyde daha fazla saptandı. DEA+ hastalar içinde
Özet (Çeviri)
ABSTRACT RELATIONSHIP BETWEEN ENDOSCOPY AND COLONOSCOPY FINDINGS AND IRON DEFICIENCY IN PATIENTS UNDER AND OVER 65 YEARS OF AGE Introduction and Aim: There is no clear approach to screening the gastrointestinal system (GIS) in patients with iron deficiency detected without anemia. We aim to determine the necessity of GIS screening in patients with iron deficiency detected without anemia by comparing the results of EsophagoGastroDuodenoscopy (EGD) and colonoscopy in patients with iron deficiency anemia (IDA) or those with iron deficiency only but no anemia, and to clarify the referral to advanced levels of primary care. Materials and Methods: Between January 1st, 2018 and January 1st, 2022, the outpatient clinics of the Gastroenterology Department at the Ankara Diskapi Yildirim Beyazit Education and Research Hospital affiliated with the Health Sciences University (HSU) were retrospectively evaluated for 220 patients with either iron deficiency anemia (IDA) or non-anemic iron deficiency (ferritin < 30 μg/L) who were under 65 years of age (n=110) or over 65 years of age (n=110). All patients had iron deficiency, but 53.6% (118) were diagnosed with IDA. The results of esophagogastroduodenoscopy (EGD) and colonoscopy were compared to determine the necessity of gastrointestinal system (GIS) screening in patients with non-anemic iron deficiency. Results: Of the 220 patients included in the study, 117 (53.2%) were male. Among the 220 patients with DE, 53.6% had IDA. Pathological findings were detected in 92.3% of the patients in the EGD results. The most common pathologies detected in EGD were gastritis, LES laxity, and esophageal pathologies, while malignancy was detected in 2.7% of the patients. Pathological findings were detected in 53.2% of the patients in the colonoscopy results. The most common lesions detected in colonoscopy were polyps, anal pathologies, and diverticula, while malignancy was detected in 1.8% of the patients. There was no significant difference between the