Acil servise başvuran warfarin kullanan veya kullanmayan 65 yaş ve üzeri gastrointestinal kanamalı hastalarda endoskopi zamanlamasının prognoza etkisi
The impact of endoscopy timing on prognosis in patients aged 65 and over with gastrointestinal bleeding using or not using warfarin admitted to the emergency department
- Tez No: 939876
- Danışmanlar: DOÇ. DR. SADİYE YOLCU SEVEN
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Acil Tıp, Emergency Medicine
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Sağlık Bilimleri Üniversitesi
- Enstitü: Adana Şehir Eğitim ve Araştırma Hastanesi
- Ana Bilim Dalı: Acil Tıp Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 61
Özet
Acil Servise Başvuran Warfarin Kullanan veya Kullanmayan 65 Yaş ve Üzeri Gastrointestinal Kanamalı Hastalarda Endoskopi Zamanlamasının Prognoza Etkisi Giriş ve Amaç: : Üst gastrointestinal sistem (ÜGİS) kanamaları, acil serviste sık görülen ve ciddi sonuçlara yol açabilen klinik durumlardır. Endoskopi, hem tanı hem de tedavide etkili bir yöntem olup, özellikle erken uygulandığında prognozu olumlu yönde etkiler. Bu çalışmada, warfarin kullanan ve GİS kanamasıyla başvuran 65 yaş üstü hastalarda endoskopi zamanlamasının morbidite ve sonlanım üzerindeki etkisi incelemeyi amaçladık. Gereç ve Yöntem: Bu retrospektif gözlemsel çalışma olarak planlanmıştır. 2021–2023 yılları arasında Adana Şehir Hastanesi acil servisine başvuran, 65 yaş üstü,warfarin kullanan yada kullanmayan ve endoskopisi yapılan GİS kanamalı 474 hastayı kapsamaktadır. Tüm hastaların Warfarin kullanımı, hemogram ve INR değerleri, konsültasyon ve endoskopi zamanlaması, acil servis yatış durumu ve süresi ile klinik sonlanımları kaydedildi ve karşılaştırıldı. Bulgular: Hastaların %62,9'u erkek, yaş ortalaması 78,5±7,4 yıl olarak saptanmıştır. Komorbiditeler arasında hipertansiyon (%42,6) ve KAH (%38,8) en sık izlenen hastalıklar olup, her ikisi de mortalite ile anlamlı ilişkili bulunmuştur.
Özet (Çeviri)
The Impact of Endoscopy Timing on Prognosis in Patients Aged 65 and Over With Gastrointestinal Bleeding Using or Not Using Warfarin Admitted to the Emergency Department Introduction and Objective: Upper gastrointestinal (UGI) bleeding is a common and potentially life-threatening condition encountered in emergency departments. Endoscopy is an effective tool for both diagnosis and treatment, and when performed early, it can positively influence prognosis. This study aimed to investigate the effect of endoscopy timing on morbidity and clinical outcomes in patients aged 65 and over with gastrointestinal bleeding (GIB), with a specific focus on those receiving warfarin therapy. Materials and Methods: This study was designed as a retrospective observational case series. A total of 474 patients aged ≥65 years who presented to the emergency department of Adana City Training and Research Hospital between 2021 and 2023 with GIB and underwent endoscopy were included. Warfarin usage, initial hemoglobin and INR values, consultation and endoscopy timing, emergency department disposition and length of stay, and final clinical outcomes were recorded and analyzed Results: Of the patients, 62.9% were male, with a mean age of 78.5 ± 7.4 years. The most common comorbidities were hypertension (42.6%) and coronary artery disease (38.8%), both of which were significantly associated with increased mortality.