The impact of pre-incubation on team effectiveness: The case of mobile game development
Ön kuluçkalamanın takım etkinliği üzerindeki etkisi: Mobil oyun geliştirme örneği
- Tez No: 810132
- Danışmanlar: PROF. DR. İBRAHİM SEMİH AKÇOMAK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Bilim ve Teknoloji, İşletme, Science and Technology, Business Administration
- Yıl: 2023
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Bilim ve Teknoloji Politikası Çalışmaları Anabilm Dalı
- Bilim Dalı: Bilim ve Teknoloji Politikası Çalışmaları Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 199
Özet
Bu çalışma, ön kuluçkalama faaliyetlerinin mobil oyun geliştirme takım etkinliği üzerindeki etkisini ATOM (Animasyon Teknolojileri ve Oyun Geliştirme Merkezi) örneği üzerinden keşfetmeyi hedefleyen bir nitel araştırmadır. Kavramsal çerçeve olarak kullandığım Çevik Takım Çalışması Etkinliği Modeli (ATEM) temelinde merkezin mevcut ve önceki yöneticileri ve ön kuluçka hizmeti alan katılımcılarla derinlemesine görüşmeler yaparak görgül veri topladım. Araştırma tasarımı olarak yorumsamacı görüngübilime çıkarımsal olmayan muhakemeyi temel alan yapısalcı bir yaklaşım benimsedim. Nihai bulgular, ATOMun (1) paylaşılan zihinsel modeller, iletişim ve karşılıklı güven mekanizmaları aracılığıyla takımların uyum sağlama, görevdaşlar arası geri bildirim ve takım yönelimi bileşenleri üzerinde doğrudan etkisi olduğunu; (2) iletişim ve karşılıklı güven mekanizmaları aracılığıyla, atıl kapasite bileşeni üzerinde dolaylı etkisi olduğunu; (3) paylaşılan liderlik bileşeni üzerinde ise bariz bir etkisinin olmadığını göstermektedir. Bulgular ışığında yapmış olduğum teorik çıkarımlar doğrultusunda, (1) yetkili makam ve mercilerin, mevcut ve potansiyel (2) tematik oyun ön kuluçkalama merkezlerinin ve (3) mobil oyun geliştirme takımlarının istifadesine yönelik politika önerileri sundum.
Özet (Çeviri)
This study is a qualitative inquiry into exploring the impact of pre-incubation activities on mobile game development team effectiveness with evidence from Animation Technologies and Game Development Center (ATOM). On the basis of a conceptual framework, i.e., Agile Teamwork Effectiveness Model (ATEM), I conducted in-depth interviews with current and past center managers and client incubatees to collect empirical data. Research design partakes of a constructivist approach integrated into interpretative phenomenology grounded on non-deductive reasoning. The ultimate findings indicate that ATOM has (1) an explicit impact on adaptability, peer feedback, and team orientation components through shared mental models, communication, and mutual trust coordinating mechanisms; (2) an implicit impact on redundancy component through communication and mutual trust coordinating mechanisms; (3) no apparent impact on shared leadership component, however. I made theoretical inferences in light of the findings. In line with my theoretical inferences, I propounded policy implications about team effectiveness for the benefit of (1) competent authorities, the current and prospective (2) game-thematic pre-incubation centers, and (3) mobile game development teams.