Acil servise başvuran KOAH'lı hastalarda sağlık anksiyetesinin dispne, sağlık durumu ve başvuru sıklığına etkisi
The effect of HEALTH anxiety on dyspnea, HEALTH status and frequency of admissions in patients with COPD admitted to the emergency department
- Tez No: 810141
- Danışmanlar: PROF. DR. SERAP ÖZER
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Hemşirelik, Nursing
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ege Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İç Hastalıkları Hemşireliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 100
Özet
Amaç: Bu tez çalışması, acil servise başvuran KOAH'lı hastalarda sağlık anksiyetesinin dispne, sağlık durumu ve başvuru sıklığına etkisini belirlemek amacıyla gerçekleştirilmiştir. Gereç-Yöntem: Araştırma, tanımlayıcı ve ilişki arayıcı tiptedir. Temmuz-Aralık 2022 tarihleri arasında Kuşadası Devlet Hastanesi Acil Servisine başvuran ve örneklem seçim kriterlerine uyan 205 KOAH'lı hasta ile gerçekleştirilen araştırmada veriler;“Hasta Bilgi Formu”,“Sağlık Anksiyetesi Ölçeği”,“Dispne 12 Ölçeği”,“KOAH Değerlendirme Testi”ve“Başvuru Sıklığı Formu”kullanılarak toplanmıştır. Verilerin istatistiksel değerlendirmesinde; pearson korelasyon ve lineer regresyon analizleri kullanılmıştır.
Özet (Çeviri)
Aim: This thesis study was carried out to determine the effect of health anxiety on dyspnea, health status and frequency of admission in patients with COPD who applied to the emergency department. Materials-Method: The research is descriptive and relation-seeking type. The data in the study conducted with 205 patients with COPD who applied to the Emergency Service of Kuşadası State Hospital between July and December 2022 and met the sample selection criteria; It was collected using the“Patient Information Form”,“Health Anxiety Scale”,“Dyspnea 12 Scale”,“COPD Assessment Test”and“Application Frequency Form”. In the statistical evaluation of the data; Pearson correlation and linear regression analyzes were used.