Futbol taraftarlarının satın alma davranışları üzerine bir araştırma: Batman Petrolspor örneği
A research on football fans buying behaviors: Batman Petrolspor example
- Tez No: 810147
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ YAVUZ ELİTOK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İşletme, Business Administration
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Batman Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 102
Özet
Taraftarlar, futbol sektöründe önemli bir paya sahiptirler. Futbol kulüpleri, taraftarlarının bağlılıkları ve satın alma davranışları nedeniyle milyonlarca dolar kazanmaktadır. Taraftarlar, futbol kulüpleri için ekonomik, sosyal ve kültürel açılardan önemlidirler. Futbol taraftarları farklı özelliklere ve türlere sahiptirler. Bazıları, kulüplerinin başarısı ve takımın oyun tarzı nedeniyle taraftar olurken, bazıları sadece takımlarının bulunduğu şehir veya bölgeden olmaları nedeniyle taraftar olabilirler. Ayrıca, taraftarlar, cinsiyet, yaş, sosyoekonomik durum ve ilgi alanları gibi faktörlere göre de farklılaşabilirler. Yapılan çalışma, futbol taraftarlarının satın alma davranışları üzerine odaklanarak, taraftarların futbol sektöründeki önemini, taraftarların özellikleri ve türlerini, taraftar olma sebeplerini, taraftarların futbol sektörüne katkısını ve satın alma davranışlarını incelemektedir. Yapılan çalışma, futbol taraftarlarının satın alma davranışlarının güdülenme sonucu arttığı düşüncesiyle yapılmıştır. Araştırmada futbol taraftarlarının satın alma davranışlarını güdüleyen/şekillendiren faktörlerin neler olduğu ve futbol taraftarlarının satın alma davranışlarının nasıl güdüleneceğinin tespiti amaçlanmıştır. Yapılan araştırmada veri toplama aracı olarak anket yöntemi kullanılmıştır. Çalışmada kolayda örneklem yoluyla tesadüfi seçilen 325 Batman Petrolspor taraftarından elde edilen veriler SPSS programı ile analiz edilmiştir. Çalışmanın sonucunda futbol taraftarlarının; cinsiyetleri, taraftarlık düzeyleri, gelir düzeyleri, kendilerini tanımlama boyutları, medeni halleri ile ürün satın alma davranışları arasında farklılaşma tespit edilmemiştir. Futbol taraftarlarının; takım başarısı, maddi destek sağlama amacı, ürünlerin kalitesi, çevreden etkilenme, ürünlerin günlük hayatta kullanılabilir olması, ürünlerin lisanslı olması ile ürün satın alma davranışları arasında anlamlı farklılaşma tespit edilmiştir.
Özet (Çeviri)
Fans have an important share in the football industry. Football clubs make millions of dollars from the donations and purchases of their fans. Fans are important for football clubs in terms of economic, social and cultural aspects. Football fans have different characteristics and types. Some may be fans because of the success of their club and the style of the team, while others may become fans simply because they are from the city or region where their team is located. In addition, the fans may differ according to factors such as gender, age, socioeconomic status and interests. The study focuses on the purchasing behavior of football fans and examines the importance of the fans in the football sector, the characteristics and types of the fans, the reasons for being a supporter, the contribution of the fans to the football sector and their purchasing behavior. The study was conducted with the idea that the purchasing behavior of football fans increases as a result of motivation. In the research, it was aimed to determine what the factors that motivate/shape the purchasing behavior of football fans and how football fans will be motivated to purchase behavior. . Questionnaire method was used as a data collection tool in the research. In the study, the data obtained from 325 Batman Petrolspor fans, who were randomly selected through convenience sampling, were analyzed with the SPSS program. As a result of the study, football fans; No differentiation was found between income levels, gender, advocacy levels, income levels, self-definition dimensions, marital status and product purchasing behaviors. Football fans; A significant difference was found between team success, the purpose of providing financial support, the quality of the products, the influence of the environment, the use of the products in daily life, the licensed products and the product purchasing behaviors.