Non-spesifik boyun ağrılı bireylerde kas enerji teknikleri ile self-germenin karşılaştırılması
Comparison of muscle energy techniques and self-stretching in individuals with non-specific neck pain
  1. Tez No: 810152
  2. Yazar: SABİHA İLAYDA KAYAPINAR
  3. Danışmanlar: PROF. DR. FERRUH TAŞPINAR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Fizyoterapi ve Rehabilitasyon, Physiotherapy and Rehabilitation
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İzmir Demokrasi Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Fizyoterapi ve Rehabilitasyon Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 75
Özet
Kas enerji teknikleri kastaki potansiyel enerjiyi ortaya çıkararak daha etkili bir gevşeme sağlamak amacıyla klinikte sıklıkla kullanılmaktadır. Ancak etkisi ile ilgili literatürde çelişkili sonuçlar yer almaktadır. Bu nedenle çalışmamız, non-spesifik boyun ağrılı (NSBA) bireylerde kas enerji teknikleri (KET) ile self-germe (SG) egzersizinin etkisini karşılaştırmak amacıyla planlandı. Çalışmaya NSBA olan toplam 39 katılımcı dahil edildi. Katılımcılar randomize olarak post izometrik relaksasyon (PİR, n=13), resiprokal inhibisyon (Rİ, n=13) ve self-germe (SG, n=13) gruplarına ayrıldı. Olgulara PİR tekniği, Rİ tekniği ve SG bir seans uygulandı. Uygulama öncesi ve sonrasında değerlendirmeler tekrar edildi. Demografik bilgiler kaydedildikten sonra, ağrı şiddeti vizüel analog skala (VAS), basınç ağrı eşiği (BAE) algometre, eklem hareket açıklığı (EHA) gonyometre ve kas aktivasyonu ölçümleri yüzeyel elektromiyografi (EMG) cihazı ile değerlendirildi. Ölçümler ağrılı taraf ve sağlam taraf olmak üzere iki taraftan alındı. Kas aktivasyonunda ortalama üretilen potansiyel enerji (mikrovolt) ile alan değerleri (mikrovolt saniye) hesaplandı. Çalışmamızda uygulama öncesi gruplar karşılaştırıldığında gruplar arası farklılık görülmedi (p>0,05).
Özet (Çeviri)
Muscle energy techniques (MET) are often used in the clinic to reveal the potential energy in the muscle to provide more effective relaxation. However, there are conflicting results in the literature regarding their effects. Therefore, our study aimed to compare the effects of MET and self-stretching (SS) exercises in individuals with non-specific neck pain (NSNP). A total of 39 participants with NSNP were included in the study. The participants were randomly assigned to post-isometric relaxation (PIR, n=13), reciprocal inhibition (RI, n=13) and self-stretching (SS, n=13) groups. The PIR technique, RI technique and SS were applied to the subjects in one session. Assessments were repeated before and after treatment. After demographic information was recorded, pain intensity was assessed by visual analogue scale (VAS), pressure pain threshold (PPT) by algometer, joint range of motion (ROM) by goniometer and muscle activation measurements by surface electromyography (EMG) device. Measurements were obtained from two sides, the painful side and the healthy side. The average generated potential energy (microvolts) and area values (microvolt seconds) in muscle activation were calculated. In our study, when the groups were compared before treatment, there was no difference between the groups (p>0.05).