Sylvıa Plath'ın Sırça Fanus romanında feminist bir analiz: Cinsellik, bekaret ve aile modellerinin toplumsal cinsiyet normları üzerindeki etkileri
A feminist analysis of Sylvia Plath's The Bell Jar: The impact of sexuality and virginity concepts on social gender norms
- Tez No: 942621
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ ZEKİ EDİS
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İngiliz Dili ve Edebiyatı, English Language and Literature
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Van Yüzüncü Yıl Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İngiliz Dili ve Edebiyatı Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: İngiliz Dili ve Edebiyatı Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 111
Özet
Bu tez, Sylvia Plath'ın hayatındaki psikolojik mücadeleler ile başarı hırsının, kimlik arayışı, cinsiyet rolleri ve feminist temalarla eserlerinde nasıl bütünleştiğini, feminizmin tarihsel çerçevesi içinde ortaya koymaktadır. Plath'ın yazılarında sıkça karşılaşılan kimlik bunalımları, kadın-erkek eşitsizliği ve kadınlık deneyimi gibi konular hem kişisel yaşantısından hem de dönemin toplumsal yapısından izler taşımaktadır. Özellikle yazarın tek romanı olan Sırça Fanus, bu temaların yoğun biçimde yansıtıldığı bir metin olarak öne çıkmakta; Plath'ın feminist düşüncelerle kurduğu bağ, eserlerine belirgin biçimde yansımaktadır. Feminizm çerçevesinde değerlendirilen aile tipleri, yazarın kendi ailesi ile Sırça Fanusun başkarakteri Esther Greenwood'un ailesi arasında dikkat çekici benzerlikler sunmaktadır. Bu bağlamda Plath'ın yaşadığı kişisel zorluklar ve toplumsal baskılar, eserlerinde feminist bir bakış açısının ortaya çıkmasında önemli bir rol oynamaktadır. Yaşadığı yoğun baskılar ve kendi içsel çatışmaları, onun hem kişisel hem de sanatsal yaşamını derinden etkileyip, daha iyi olma arzusunu kabullenememesi ve bu durumun yarattığı duygusal gerilimler, onun ruhsal dünyasının temel unsurları olarak öne çıkmıştır. Sylvia Plath'ın kişisel ve psikolojik mücadelesi, edebi dil ve feminist söylemlerle şekillenmiş ve eserlerine derinlemesine bir yansıma bulmuştur. Tüm bu çerçevede Plath'ın yaşamı ve ruhsal çatışmaları ile bunların edebi üretimindeki etkileri incelenmiş; Sırça Fanus özelinde başkarakterin kimlik arayışı, toplumsal cinsiyet rollerine karşı tutumu ve yazarın cinsellik ile bekâret kavramlarına yönelik yaklaşımı ele alınmış ve bu temaların eserlerinde nasıl bir etki yarattığı analiz edilmiştir.
Özet (Çeviri)
This thesis examines how Sylvia Plath's psychological struggles and drive for success integrate with themes of identity search, gender roles, and feminism in her works, within the historical framework of feminism. Themes such as identity crises, gender inequality, and the experience of womanhood, frequently encountered in Plath's writings, bear traces of both her personal life and the societal structure of her time. Particularly, the author's only novel, The Bell Jar, stands out as a text where these themes are deeply reflected; the connection Plath established with feminist thought is clearly evident in her works. Family types, examined through the lens of feminism, reveal striking similarities between the author's own family and the family of Esther Greenwood, the protagonist of The Bell Jar. In this context, the personal challenges and societal pressures Plath faced played a significant role in the emergence of a feminist perspective in her work. Her intense pressures and internal conflicts profoundly affected both her personal and artistic life, with her inability to accept the desire to be better and the emotional tensions it created becoming central elements of her psychological world. Sylvia Plath's personal and psychological struggles were shaped by literary language and feminist discourses, and deeply reflected in her works. In this framework, Plath's life and emotional conflicts, and their impact on her literary production, have been examined; specifically, in The Bell Jar, the protagonist's quest for identity, her stance on gender roles, and the author's approach to sexuality and virginity have been explored, and the impact of these themes on her works has been analyzed.