The use of web2.0 tools in English language teaching: An etwinning perspective
İngilizce dil öğretiminde web2.0 araçlarının kullanımı: Bir etwinning bakış açısı
- Tez No: 810186
- Danışmanlar: PROF. DR. MUSTAFA NACİ KAYAOĞLU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Batı Dilleri ve Edebiyatı, Western Linguistics and Literature
- Yıl: 2023
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Karadeniz Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Batı Dilleri ve Edebiyatları Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: İngiliz Dili ve Edebiyatı Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 106
Özet
Bu çalışma, bir tür uzaktan iş birliği uygulaması olan bir eTwinning projesinin Türkiye'deki yabancı dil olarak İngilizce öğrencilerinin yabancı dil kaygısını ve kültürlerarası farkındalık dil kaygısını ve kültürlerarası farkındalık d üzeylerini incel e miştir. Ek olarak, öğrencilerin ve öğretmenlerin eTwinning projeleriyle ilişkili belirli Web 2.0 araçlarının İngilizce derslerine entegrasyonuna ilişkin bakış açılarının araştırılması amaçlanmıştır. Çalışma, çalışma kapsamında 10 Türk ve 6 Yunan olmak üzere toplam 17 öğrenciden veri toplanmıştır . Ayrıca çalışmaya Yunanistan ve İspanya'dan p rojedeki iki öğretmen katılmıştır. Araştırma sorularını ele almak için karma yöntem vaka çalışması yaklaşımının kullanılm ıştır . Nitel ve nicel verilerin her iki formu da kullanılmıştır. eTwinning proje uygulamasına ilişkin ö n testler ve son testle r kullanılmıştır. Nicel veriler, Nicel veriler, Aydın ve arkadaşları ( tarafından uyarlanan Yabancı Dil Kaygısı Ölçeği ve Kültürlerarası Farkındalık Ölçeği (Caless, 2020) ile toplanmıştır . İlki, eTwinning projesinden önce ve sonra öğrencilerin yabancı dil öğrenme kaygı düzeylerini ölçmek için kullanıl mıştır . İkincisi ise , öğrencilerin eTwinning projesinden önce ve sonra kültürlerarası farkındalık düzeylerini ölçmek için ku llanıl mıştır. Nicel veriler SPSS (versiyon 25) kullanılarak analiz edil miştir . Nitel veriler, biçimlendirici değerlendirme formlarını , yarı yapılandırılmış öğrenci görüşmelerini ve öğretmen görüşmelerini ve gözlemini kapsamaktadır. Bulgulara göre, eTwinning projesinin yürütülmesi, öğrencilerin genel yabancı dil kaygısı ve kültürlerarası farkındalık puanlarını önemli ölçüde etkileme miştir. Ancak ayrı ayrı incelendiğinde sonuçlar bazı maddeler açısından anlamlı farklılık göstermiştir. Ayrıca, öğrencil erin kaygı düzeylerinde azalma ve kültürlerarası farkındalıklarında artış katılımcı lar tarafından bildirilmiştir. Genel olarak, proje, İngilizce dil becerilerini geliştirme, ICT araçlarını kullanma, ICC'lerini geliştirme ve kaygı ile başa çıkma açısından k atılımcılar tarafından olumlu olarak değerlendirilmektedir. Bununla birlikte, bulgularda tartışılan çalışma ile ilgili bazı zorluklar ve sınırlamalar vardı r . Son olarak, eTwinning girişiminin öğrencilerin dil öğrenme süreci üzerindeki etkisine ilişkin bul gular ışığında öğretmenler, kurumlar ve müfredat oluşturucular için çeşitli önerilerde bulunulmuştur. Anahtar
Özet (Çeviri)
This study examined how an eTwinning project, a type of telecollaboration, affected the foreign language anxiety and intercultural awareness levels of EFL students in Türkiye. Additionally, it was intended to investigate the students' and teachers' perspec tives on the integration of certain Web 2.0 tools associated with eTwinning projects into English lessons. The study involved 10 seventh graders as well as providing data from 6 Greek nineth grade students. Besides, two teachers from Greece and Spain parti cipated in the study. A mixed method case study approach was used to address the research questions. Both forms of qualitative and quantitative data were gathered. Pretests and posts tests were employed before and after the eTwinning project implementation. The quantitative data were collected through the Foreign Languag e Anxiety Scale adopted by Aydın et al. (2016) and Intercultural Awareness Scale Caless (2020). The former was used to measure the learners' foreign language learning anxiety level before and after the eTwinning project. The latter was utilized to measure the learners' intercultural awareness level before and after the eTwinning project. The quantitative data was analyzed using SPSS (version 25). The study's qualitative data, which included formative assesment papers, semi-structured student interviews, and teacher interviews and observation. According to the findings, the eTwinning project's execution did not significantly impact the students' overall foreign language anxiety and intercultural awareness scores. However, when analyzed separately, the results yielded significant difference in terms of certain items. Moreover, a reduction in students' anxiety level and an increase in their intercultural awareness was reported by the participants. Overall, the project is favored by the participants in terms of improving their English language skills, employing ICT tools, enhancing their ICC and dealing with anxiety. However, there were certain difficulties and limitation, which were discussed in the findings. Lastly, several recommendations for teachers, institutions, and curriculum makers were made in light of the findings about the impact of the eTwinning initiative on the students' language learning process.