A revisiting the sublime by means of self-abjection in Mcgrath's Martha Peake: A novel of the revolution, Dr. Haggard's disease, and the grotesque
Mcgrath'ın Martha Peake: A novel of the revolution, Dr. Haggard's Disease ve the grotesque' inde abjeksiyon üzerinden yücelik kavramını yeniden okumak
  1. Tez No: 963856
  2. Yazar: BERKAY ÇELEBİ
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. GAMZE SABANCI UZUN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İngiliz Dili ve Edebiyatı, English Language and Literature
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: İstanbul Aydın Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İngiliz Dili ve Edebiyatı Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: İngiliz Dili ve Edebiyatı Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 138
Özet
Bu tez, Patrick McGrath'ın Martha Peake: A Novel of the Revolution (2000), Dr. Haggard's Disease (1994) ve The Grotesque (1989) eserleri üzerinden Yeni Gotik anlatılarda yer alan abjeksiyon ve öze dönük abjeksiyon kavramlarını incelemektedir. Ayrıca, geleneksel Gotik'te terörün tetikleyici işlevinin değiştiği, yani geleneksel Gotik anlatılarda yüceliğin Freud'un tekinsizliği aracılığıyla elde edilirken, Yeni Gotik anlatılarda tekinsizliğin yüceliği deneyimlemek için yeterli olmadığı öne sürülmektedir. Bu argümanı olumlamak adına, Julia Kristeva tarafından ortaya konulan abjeksiyon ve öze dönük abjeksiyon kavramlarının, Yeni Gotik anlatılarda Yüce'yi deneyimlemekte önemli bir rol oynadığını göstermek adına kullanılacaktır. Bu bağlamda, Patrick McGrath'ın seçilen romanlarında abjeksiyon kavramının, Yeni Gotik'in amacını yerine getirebilmesi için öze dönük abjeksiyona dayanan abjeksiyon kavramından doğduğu öne sürülmektedir. Daha genel bir perspektifle, argümanlar, Kristevian abjeksiyon kavramının, tanımı gereği normların, kültürün ve kanunların dışında kalan ve bunları bozan her şey olarak sınıflandırılmasına dayanmaktadır. Bu anlamda, Martha Peake: A Novel of the Revolution, Dr. Haggard's Disease ve The Grotesque abjeksiyon unsurları içerdiğinden bu çalışmanın argümanı gereği Martha Peake'te ensest tecavüz ve deformite kavramları, Dr. Haggard's Disease'de, melankoli ve obsesif arzu, The Grotesque'te ise engellilik ve paranoya unsurları üzerinden Yüce'liyi deneyimlemeye yönelik nasıl işlevselleştikleri yakın okumayla analiz edilmektedir. Sonuç olarak, Yüce'nin artık sadece kendini aşağılama kavramı aracılığıyla ulaşılabilir olduğunu kanıtlamak için, Freud'un tekinsiz kavramı ve Kristevan'ın abjeksiyon kavramının Yeni Gotik anlatılarda kaçılımaz olduğu savunulmaktadır.
Özet (Çeviri)
This thesis explores the concept of abjection and self-abjection in the New Gothic narratives in Patrick McGrath's three novels: Martha Peake: A Novel of the Revolution (2000), Dr. Haggard's Disease (1994), and The Grotesque (1989). Furthermore, it is argued that the trigger function of terror in Traditional Gothic has changed, meaning that while in Traditional Gothic narratives, the Sublime is achieved through the Freudian uncanny, now, it is posited that in New Gothic narratives, the uncanny is not sufficient to the experiencing of the Sublime. To verify this argument, the concept of abjection and self-abjection set forth by Julia Kristeva will be utilized as playing a crucial role in experiencing the Sublime in New Gothic narratives. Following this line of thought, this work proposes that the notion of abjection in the selected novels by Patrick McGrath rely on the notion of the abject rooted in self-abjection to fulfill the purpose of New Gothic. From a more generalized perspective, the arguments in this thesis are reliant on the fact that New Gothic narratives this concept of Kristevian abjection, which is per definition classified as anything and everything that is out of norm and disturbs the norm, culture, and law. In this sense, Martha Peake: A Novel of Revolution, Dr. Haggard's Disease, and The Grotesque include abject elements. In this context, Martha Peake depicts how the concepts of incestuous rape and deformity, Dr. Haggard's Disease portrays melancholy and obsessive desire, and The Grotesque displays disability and paranoia open gateway for the experiencing of the Sublime. As a result, it will be further argued that the Freudian uncanny combined with Kristevan abjection need to be utilized within the Gothic narratives in order to be able to prove that the Sublime is now only achievable through the concept of self-abjection.