Musculus supraspinatus innervasyon özellikleri ve sinir giriş noktalarının belirlenmesi
Determination innervation features and nerve entry points of supraspinatus muscle
- Tez No: 810197
- Danışmanlar: PROF. DR. SERVET ÇELİK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Anatomi, Anatomy
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ege Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Anatomi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 114
Özet
Plexsus brachialis'ten dallanan ve m. supraspinatus'u (SSp) innerve eden n. suprascapularis'in (NSS) kasa geliş yolunu ve izlediği bu yolda tuzak nöropatiye sebep olabilecek osseoligamentöz ve vasküler yapılarla ilişkilerini, kasa verdiği olası sinir giriş sayısı (SGN) ve bu dalların kasa giriş yerlerini palpabl kemik landmarklara göre tarif etmeyi amaçladık. Çalışmamızda; Ege Üniversitesi Tıp Fakültesi Anatomi Anabilim Dalı tarafından yasalar gereğince temin edilmiş, %10 formalinde tespit edilmiş, 8 adet, 16 omuz bölgesi insan kadavrası diseke edilerek, sinir giriş noktaları ve iz düşüm noktaları; palpabl kemik landmark olan trigonum spinae (TS), angulus acromialis (AA), facies articularis clavicularis (FA) ve tuberculum majus'a (TM) göre belirlediğimiz TS-AA, TS-FA ve TS-TM hatlarında ölçümlenerek, %20'lik dilimde incelendi. N. suprascapularis; SSp'ye %18,75 omuzda 1 adet SGN, %50 omuzda 2 adet SGN, %25 omuzda 3 adet SGN, %6,25 omuzda 4 adet SGN tespit edilmiştir. SGN'ler TS-FA hattı üzerinde %3,33 oranında %40-60'lık dilimde, %96,67 oranında %60-80'lik dilimde; TS-AA hattı üzerinde %3,33 oranında %40-60'lık dilimde, %96,67 oranında %60-80 'lik dilimde ve TS-TM hattı üzerinde %13,33 oranında %60-80'lik dilimde, %86,67 oranında %40-60'lık dilimde tespit edilmiştir. Çalışmamızda SSp'nin SGN sayıları ve yoğunlaşma bölgeleri palpabl kemik landmarklara göre belirlenmiş ve klinisyenler tarafından tanı ve tedavi amacıyla uygulanan elektromyografi, analjezik ve botulinum toksin enjeksiyonları için optimal alanlar tarif edilmiştir.
Özet (Çeviri)
The purpose of this study was to define nerve entry points (SGN) suprascapular nerve and branches originated form brachial plexus and innervation zones of supraspinatus muscle (SSp) via palpable bony landmarks and to determine vascular and osseoligamentous structure cause extramuscular suprascapular nerve entrapment. Totally 16 bilateral shoulders of 8 human cadaver fixed in %10 formalin solution and were obtained from Anatomy Department of Medical Faculty of Ege University Cadavers were dissected and investigated micro and macroscopically. After presenting nerve entry points of supraspinatus muscle pinned and measured for percentage distribution to bony palpable landmarks which are triangular base of scapular spine (TS), acromial angle of scapula (AA), clavicular facet of scapulae (FA), greater tubercule of humerus (TM) and TS-AA, TS-FA, TS-TM lines at %20 intervals. The SSp had 1 SGN in 18.75% of shoulders, 2 SGN in 50% of shoulders, 3 SGN in 25% of shoulders, 4 SGN in 6.25% shoulders. Innervation zone of SSp muscle on TS-FA line and TS-AA line was in 40-60% interval of 3.33% cases, 60-80% interval of 96.67% cases , differently on TS-TM line 13.33% of cases were in 60-80% interval, 86.67% of cases were in 40-60% intervalIn our study, nerve entry points and optimal innervation zones were determined for electromyography applications, analgesic, botulinum toxin injections to purpose of diagnosis and treatment by clinicans to SSp muscle.