Sulcus interbercularis morfolojisinin Musculus Biceps Brachii Caput Longum stabilitesine etkisi
Effect of sulcus intertubercularis morphology on Musculus Biceps Brachii Caput Longum stability
  1. Tez No: 888797
  2. Yazar: EREN KURŞUN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ALPER ATASEVER, PROF. DR. TUĞRUL ÖRMECİ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Anatomi, Anatomy
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Medipol Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Anatomi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 72
Özet
SULCUS INTERTUBERCULARIS MORFOLOJİSİNİN MUSCULUS BICEPS BRACHII CAPUT LONGUM STABİLİTESİNE ETKİSİ Omuz ekleminde musculus biseps brachii caput longum (MBBCL) tendonunun stabilize edici bir role sahip olduğu, yaygın bir yaralanma ve ağrı kaynağı olduğu bilinmektedir. Omuz ağrısının MBBCL patolojisi ile ilişkisi genellikle sinovit, impengement, prerüptür veya tendonun sulcus intertubercularis (SI) girişindeki instabilitesine bağlanmaktadır. MBBCL, rotator interval'deki seyri boyunca, biceps pulley adı verilen yapı tarafından stabilize edilir. Akut travma, tekrarlayan mikrotravma ve ilgili yumuşak dokuların dejenerasyonu biceps pulley lezyonuna neden olabilir. Yetersiz veya rüptüre biceps pulley'inden kaynaklanan MBBCL'nin subluksasyonu veya dislokasyonu, özellikle rotator cuff kaslarından m. supraspinatus (SSP) ve m. subscapularis (SSC) lezyonlarının yüksek prevalansı ile ilişkilidir. SI humerus'un proksimal ucunda tuberculum minus ve tuberculum majus arasında yer alır ve distale doğru uzanır. MBBCL tendonunun içinde bulunduğu bu sulcus kolun hareketi sırasında tendonun yerinden çıkmasını önler. Sığ ve geniş bir sulcus'un MBBCL'nin subluksasyonunu ve/veya dislokasyonuna neden olacağı, derin ve dar bir sulcus'un MBBCL irritasyonuna ve tenosinovite neden olabileceği öne sürülmüştür. Dolayısıyla SI morfolojisi ile MBBCL instabilitesi arasındaki ilişki henüz tam olarak anlaşılamamıştır. Bu çalışmada SI morfolojisinin MBBCL stabilitesi ile arasındaki ilişkinin anlaşılması amacıyla MR'da sulcus intertubercularis genişliği, sulcus intertubercularis derinliği, medial duvar açısı, toplam açılış açısı, sulcus intertubercularis alanı, caput humeri alanı, sulcus intertubercularis alanının caput humeri alanına oranı parametreleri ölçülmüştür. Çıkan sonuçlar, kontrol ve hasta grubu olmak üzere 50'şer hastadan oluşan iki grup arasında değerlendirilmiştir. Sulcus intertubercularis genişliği, sulcus intertubercularis derinliği, medial duvar açısı, toplam açılış açısı, sulcus intertubercularis alanı, caput humeri alanı, sulcus intertubercularis alanının caput humeri alanına oranı değerleri kontrol grubu ve hasta grubu arasında istatistiksel olarak anlamlı bir farklılık göstermemektedir (p>0,05).
Özet (Çeviri)
EFFECT OF SULCUS INTERTUBERCULARIS MORPHOLOGY ON MUSCULUS BICEPS BRACHII CAPUT LONGUM STABILITY The long head of the biceps brachii muscle (LHB) tendon plays a stabilizing role in the shoulder joint and is a common source of injury and pain. The relationship between shoulder pain and LHB pathology is often attributed to synovitis, impingement, pre-rupture, or instability at the entrance of the sulcus intertubercularis. Along its course in the rotator interval, the LHB is stabilized by a structure called the biceps pulley. Acute trauma, repetitive microtrauma, and degeneration of related soft tissues can lead to biceps pulley lesions. Subluxation or dislocation of the LHB due to inadequate or ruptured biceps pulley is particularly associated with a high prevalence of lesions in the rotator cuff muscles, such as the supraspinatus and subscapularis. The sulcus intertubercularis is located between the tuberculum minus and tuberculum majus at the proximal end of the humerus, extending distally. This sulcus prevents the LHB tendon from dislocating during arm movement. It has been suggested that a shallow and wide sulcus may support subluxation and/or dislocation of the LHB, while a deep and narrow sulcus may cause irritation and tenosynovitis of the LHB. Therefore, the relationship between sulcus intertubercularis morphology and LHB instability is not yet fully understood. In this study, parameters including the width, depth, medial wall angle, total opening angle, area of the sulcus intertubercularis, area of the humeral head, and the ratio of the sulcus intertubercularis area to the humeral head area were measured on MRI to understand the relationship between sulcus intertubercularis morphology and LHB stability. The results were evaluated between two groups consisting of 50 patients each, a control group and a patient group The values of intertubercular sulcus width, intertubercular sulcus depth, medial wall angle, total opening angle, intertubercular sulcus area, humeral head area, and the ratio of intertubercular sulcus area to humeral head area did not show statistically significant differences between the control group and the patient group (p>0.05).