'Traitement Spad' ile tedavi edilen pulpitisli dişlerin klinik ve radyolojik incelenmesi
- Tez No: 81022
- Danışmanlar: DOÇ. DR. ŞÜKRÜ ŞİRİN
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Diş Hekimliği, Dentistry
- Yıl: 1986
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Diş Hastalıkları ve Tedavisi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 58
Özet
- 48 - ÖZET Araştırmamızda; 104 diş Mikrobiyolojik kültür elde edildikten sonra“Traitement SPAD”kanal dolgu maddesiyle kök kanalları doldurularak tedavi edilmişlerdir. 52 dişin kanalı pozitif kültür elde edildikten sonra, 52 dişin kanalı ise ne gatif kültür elde edildikten sonra doldurulmuştur. Dişler 6 ayda bir kontrol etmek şartıyla 2 yıl süre ile klinik ve rad yolojik olarak kontrol edilip incelenmişlerdir. Sonuçta kültür sonucunun pozitif veya negatif olması nın bir fark yaratmadığı anlaşılmış her iki gruptada % 94 ba şarı, % 6 başarısızlık bulunmuştur. Periapikal dokuların lezyonlu veya normal olmasınmda fazla farklı bir sonuç yaratmadığı araştırmamızın sonunda gö rülmüştür. Araştırmanın sonunda en iyi başarı oranı“Traitement SPAD”kanal dolgu maddesiyle kök ucuna kadar dolgu yapılan dişlerde görülmüştür. Bu grupta % 96 başarı elde edilmiştir. Taşkın dolgu yapılan dişlerde ise en düşük başarı oranı elde edilmiştir.
Özet (Çeviri)
- 49 - SUMMARY In this research, after the bacterial cultures were performed, 104 teeth have been treated by filling their root canals with the root canal sealer“Traitement SPAD”. All the teeth were filled after the positive cultures were obtained from 52 root canals and the negative cultures from 52 root canals. The teeth were clinically and radiographically cont rolled in a period of 2 years while they were checked in every 6 months. As a conclusion, it was found that positive and nega tive culture results made no difference for the success rate, and that 94% success and 6% failure were obtained in both of the groups. It was also observed that the occurence of the peri apical tissues with lesions did not exert any effect on the results. Finally, the best results and success rate were per formed in the teeth which were filled up to the end of the apex with the root canal sealer“Traitement SPAD”. The suc cess rate of this group was 96%. The least success rate were obtained in the teeth that were overfilled.