Diagnostik ve terapik dozda ultrases ışınlanmasının çeşitli dokular üzerine etkisinin ultrastrüktürel olarak incelenmesi
- Tez No: 81021
- Danışmanlar: DOÇ.DR. SİNAN ÖNEN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Fizyoloji, Physiology
- Yıl: 1985
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Fizyoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 83
Özet
- 74 - -ÖZET- Değişik doz ve etkime sürelerinde devamlı ULTRASES dalgasıyla ışınlanan beyaz sıçanların (Rattus Albinus) Femur İliğinde ve Sartorius Kasında meydana gelen ultrastrüktürel değişiklikler EM-9 ve EM-10 elektron mikroskopu ile incelendi. Buna gör e Femur İliğinde GER şişmesi, Mitokondrilerde şişme ve krista kaybı, GOLGİ de vezikülasyon yanında tüm ışınlamalarda Granül perif erasyonu görüldü. Yine aynı süre ve dozlarda ışınlanan Sartorius kasında da; Glikojen kaybı, Mitokondrilerde büyüme ve çift zarlarm- daki ayrılma bulgularını belirledik. Sonuç olarak, bu bulgulara dayanarak; belirtilen, Fi ziksel özelliklerdeki ULTRASES dalgalarıyla yapılan ışınlama lar sonucunda her iki dokuda ultrastrüktürel düzeydeki defor- 2 masyonlarm, hemen hemen 2,5 Watt/cm doz ve 6 dakikalık et kime süresinden itibaren belirginleşmeye başladığını söyleye biliriz.
Özet (Çeviri)
- 75 - -SUMMARY We have been observed with Electron Microscopy (EM-9 and EM-10) off ultrastructural changes in Bone Marrow and Sartorius Muscle to Rattus Albinus with by used continue ULT RASOUND wave for different intensity and durations. We have been definited of swell in the Endoplasmic Reticulum, an swell and a decrease of the Christa in the Mito chondria, vesiculation of the GOLGİ and periferation of the Granuela in the Bone Marrow to whole following Exposure to ULTRASOUND. We have been definited a loss of the Glycogen an increase on the mitochondria in the Sartorius Muscle. In the result off this findings we can say; We have been concluded all the ultrastructural changes in each one tissue with used ULTRASOUND wave could began in 2 the 2,5 Watt/cm intensity and 6 minutes duration time.