Post modern dönemde ideal beden inşaasında sosyal medyanın etkisine yönelik bir araştırma
A research on the influence of social media on ideal body building in the post-modern period
- Tez No: 810229
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ FATMA CEYDA BAŞ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Sosyoloji, Sociology
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Çankırı Karatekin Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Sosyoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 134
Özet
Post modern dönem de benlik kavramı bir değer kazanmıştır. Benlik kavramının değer kazanması ile bedene yönelik gelişmeler de toplumda öne çıkmaya başlamıştır. Post modern dönemden önceki dönemler de beden, bu derece birey ve toplum tarafından kontrol altına alınmamaktadır. Toplumun benimsemiş olduğu bu tutum ile birey bedenini kontrol etmeyi bir sosyal norm olarak, hafızasına endekslemiştir. Bireyin uğramış olduğu bu değişim ile bedeni düzenlemeye yönelik yapılan tüm uygulamalar, post modern dönemde istek değil ihtiyaç olarak algılanmaya başlanmıştır. Post modern dönem de toplumun yaygınlaştırmış olduğu beden ölçülerine ve güzellik algısına uyum sağlamak aktörlerin yani bireylerin toplumdaki konumunu belirlemesin de bireye yardım etmektedir. Post modern dönemde ince olmak, zayıf olmak, kaslı olmak, şekilli ve yağsız bir bedene sahip olmak sosyal medyanın da yaygınlaştırmış olduğu düşünceler ve görseller sayesinde, birçok pozitif niteliği barındırmaya başlamıştır. Dolayısıyla bireylerde ideal bedene ulaşmak için kilo verme çabalarıda görülebilmektedir kilo vermek sadece şişman bireylerin değil sağlıklı bir kiloda olan kesimdende büyük bir bir ilgi görmektedir. İdeal beden yaratma eylemelerinde sosyal medyanın yaygınlaştırıcı etkisi olduğu düşünülerek bu çalışma planlanmıştır. Bu çalışmada 18 yaş üstü sosyal medya kullanıcısı bireylere ideal bedenin ve sosyal medya kullanımının anlamlandırılmasına yönelik sorular sorulmuştur. Nitel bir yöntemle yapılmış bu çalışmada ideal bedeni kilo durumu üzerinden değerlendirilebilecek sorular yönlendirilmiştir. Böylece bireylerin bedensel ve ideal beden tanımlamalarına, kilo deneyimlerine, sosyal hayatta geçirdikleri deneyimlerine, sosyal medya kullnımı sırasında; ürünlerden, tüketim pratiklerinden, feneomenlerden, ınfluencerlerden yada ünlülerden etkilenme durumları açığa çıkartılmıştır. Anahtar Kavramlar: Beden Sosyolojisi, Postmodern Dönem, Sosyal Medya
Özet (Çeviri)
In the post-modern period, the concept of self has gained a value. With the appreciation of the self-concept, developments related to the body have also started to stand out in society. In the periods before the post-modern period, the body is not controlled to this degree by the individual and society. With this attitude adopted by society, the individual has indexed controlling his body to his memory as a social norm. With this change that the individual has undergone, all the practices aimed at regulating the body have started to be perceived as a need, not a desire, in the post-modern period. In the post-modern period, adapting to the body measurements and perception of beauty that society has spread helps the individual, even though it does not determine the position of actors, that is, individuals in society. In the post-modern era, being thin, being thin, being muscular, having a shaped and lean body has started to contain many positive qualities thanks to the thoughts and visuals that social media has also spread. Therefore, it can be seen that individuals are trying to lose weight to achieve the ideal body. Losing weight is of great interest not only to fat individuals, but also to those who are at a healthy weight. This study was planned considering that social media has a spreading effect on ideal body creation actions. In this study, social media users over the age of 18 were asked questions to make sense of the ideal body and social media use. In this study, which was conducted by a qualitative method, the questions that can be evaluated on the ideal body weight status were directed. Thus, individuals' physical and ideal body descriptions, weight experiences, social life experiences, social media use during the use of products, consumption practices, pheneomen, influencers or celebrities have been exposed to the situations of influence. Key Concepts: Sociology of the Body, Postmodern Period, Social Media