ARCS temelli harmanlanmış öğrenmenin lisans öğrencilerinin motivasyonlarına ve ilgilerine etkisi
The effect of ARCS-based blended learning on undergraduate students' motivation and interests
- Tez No: 810248
- Danışmanlar: DOÇ. DR. FIRAT SARSAR
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ege Üniversitesi
- Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Bilgisayar ve Öğretim Teknolojileri Eğitimi Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Bilgisayar ve Öğretim Teknolojileri Eğitimi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 149
Özet
Bu araştırmanın amacı, ARCS motivasyon modeli kapsamında geliştirilen harmanlanmış bir öğretim tasarımı sürecinin lisans öğrencilerinin motivasyonlarına ve ilgilerine etkisini incelemektir. Bu amaç kapsamında bu araştırma da nicel araştırma yöntemleri desenlerinden olan tek grup ön test – son test deneysel desenine başvurulmuştur. Araştırmada örnekleme yöntemi olarak seçkisiz olmayan örnekleme yöntemlerinden amaçlı örneklemeye başvurulmuştur. Amaçlı örnekleme kapsamında bu araştırmanın örneklemini, 2021-2022 öğretim yılı bahar yarıyılı Ege Üniversitesi Eğitim Fakültesi Meslek Bilgisi Seçmeli ders havuzunda açılan Eğitimde Proje Hazırlama dersini seçen farklı sınıf düzeyi ve bölümden 46 (22 Kadın+24 Erkek) lisans öğrencisi oluşturmaktadır. Araştırmada veri toplama aracı olarak“Öğretim Materyalleri Motivasyon Anketi”,“Derse Karşı İlgi Ölçeği”ve“Kişisel Bilgi Formu”kullanılmıştır. Araştırmada kullanılan deney üç adımlı bir yapıdan oluşmaktadır. İlk adımda 14 haftalık motivasyonel öğretim tasarımı hazırlanmıştır. İkinci adımda harmanlanmış öğrenme kapsamında öğrenme ortamı hazırlanmıştır. Üçüncü adımda denel işlem süreci gerçekleştirilmiştir. Üçüncü adım kapsamında ön test işlemi ile denel işlem başlatılmış, 14 hafta boyunca denel işlem uygulanmış ve 14 hafta sonunda son test işlemi işlemi ile deney sonlandırılmıştır. Araştırmadan elde edilen verilerin paket programlar aracılığıyla normallik testleri yapılarak normal dağılım durumları analiz edilmiş, ön test ile son test arasındaki etkiyi analiz etmek amacıyla da Eşleştirilmiş Örneklemler T-Testine başvurulmuştur. Araştırmadan elde edilen bulgular ışığında öğrenenlerin öğretim materyallerine yönelik motivasyonlarında son test lehine(Ön test= 8689,17; Son Test= 9771,87) anlamlı bir farklılığın(p=0,001) gerçekleştiği sonucuna ulaşılmıştır. Bununla birlikte öğrenenlerin Derse Karşı İlgi Düzeyi puanlarının son test lehine (Ön test= 3783,93; Son Test= 4581,84) anlamlı(p=0,002) bir yapıda farklılaştığı sonucuna da ulaşılmıştır. Araştırmada ulaşılan sonuçlar ışığında ARCS motivasyon modeli kapsamında geliştirilen harmanlanmış bir öğretim tasarımı sürecinin lisans öğrencilerinin motivasyonlarını ve derse karşı ilgililerini artırdığı sonucuna ulaşılmıştır.
Özet (Çeviri)
The aim of this research is to examine the effect of a blended instructional design process developed within the ARCS motivation model on the motivation and interests of undergraduate students. Within the scope of this purpose, single group pre-test-post-test experimental design, which is one of the quantitative research methods designs, was used in this study. Purposeful sampling, one of the non-random sampling methods, was used as a sampling method in the study.Within the scope of purposive sampling, the sample of this research consists of 46 (22 Female + 24 Male) undergraduate students from different grade levels and departments who chose the Project Preparation in Education course opened in the Ege University Faculty of Education Vocational Knowledge Elective course pool in the spring semester of 2021-2022 academic year. In the research, the“Instructional Materials Motivation Survey,”“Course Interest Survey,”and“Personal Information Form”were used as data collection tools. The experiment used in the research consists of a three-step structure. In the first step, a 14-week motivational, instructional design was prepared. In the second step, the learning environment was prepared within the scope of blended learning. In the third step, the experimental process was carried out. Within the scope of the third step, the experiment process was started with the pre-test process, the experiment process was applied for 14 weeks, and the experiment was terminated with the post-test process at the end of 14 weeks. The normal distribution conditions of the data obtained from the research were analyzed by means of package programs, and the Paired Samples T-Test was applied to analyze the effect between the pre-test and the post-test. In the light of the findings obtained from the research, it was concluded that there was a significant difference (p=0.001) in favor of the post-test (Pre-test= 8689.17; Post-Test= 9771.87) in the learners' motivation towards the teaching materials. In addition, it was concluded that the learners' Interest Level to the Course scores differed significantly (p=0.002) in favor of the post-test (Pre-test= 3783.93; Post-Test= 4581.84). In the light of the results obtained in the research, it was concluded that a blended instructional design process developed within the scope of the ARCS motivation model increased the motivation and interest of the undergraduate students toward the course.