Sebze tohumlarında manyetik uygulamaların tohum çimlenmesine etkisi
The effect of magnetic treatments on seed germination of vegetable species
  1. Tez No: 810258
  2. Yazar: NESLİHAN KADIOĞLU
  3. Danışmanlar: PROF. DR. İBRAHİM DEMİR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ziraat, Agriculture
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ankara Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Bahçe Bitkileri Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 66
Özet
Bu çalışma, manyetik alan uygulamasının 9 farklı sebze tohumunda (domates, biber, karnabahar, lahana, soğan, havuç, pırasa, patlıcan ve kereviz) çimlenme oranına etkisini incelemek için yürütülmüştür. Uygulamalar kuru tohumlara 15 mT yoğunluğunda 5, 10, 15 dakikalık sürelerle yapılmıştır. Çimlendirme testi ISTA kurallarına göre yürütülmüştür. Çimlenmede optimum sonuç alınan 6 tür (biber, domates, soğan, karnabahar, lahana, havuç)'de en uygun süre olarak ilk üçte 5, son üçte 15 dakika uygulamaları tekrarlanmıştır. Manyetik alan uygulaması, tohum çimlenmesini %8 ila 14 arasında artırmıştır. En yüksek fark %14 ile soğanda, en düşük fark ise %8 ile domates ve lahana tohumlarında görülmüştür. En iyi sonuç alınan uygulama süreleri 6 türde tekrarlanmış ve sadece çimlenme değil aynı zamanda sürgün, kök uzunlukları da ölçülmüştür. Manyetik uygulamalar hem sürgün hem de kök boyunu olumlu etkilemiş, sürgün uzunlukları arasındaki fark 1.4 ile 0.2 cm/bitki, kök uzunlukları ise 3.5 ile 0.5 cm/bitki arasında değişmiştir. En yüksek artış sürgün uzunluğunda domateste 1.4 cm, kök uzunluğunda ise lahanada 3.5 cm ile oluşmuştur. Uygulamalar tohum su alımı oranında herhangi bir fark oluşturmamıştır. Elektromanyetik alan uygulamasının, tohum çimlenme yüzdelerini artırmak için sebzelerde alternatif fiziksel uygulama olabileceği sonucuna varılmıştır.
Özet (Çeviri)
This work was carried out to test magnetic field treatment on germination percentages of 9 different vegetable seeds (tomato, pepper, cauliflower, cabbage, onion, carrot, leek, aubergine and celery). Treatment was carried out 5, 10, 15 minutes with 15 mT on dry seeds. Germination were conducted according to ISTA rules. The best treatment periods were repeated on 5 minutes (pepper, tomato, onion) and 15 minutes (cauliflower, cabbage, carrot). Treatment increased seed germination in between 8 and 14%. The highest difference was observed in onion seed as 14% and the lowest in tomato and cabbage as 8%. The effect of the best treatment duration was repeated in 6 species and subsequently, not only germination but also shoot, root length were also measured. Shoot length in treated and control seeds were changed in between 1.4 and 0.2 cm/plant, root length were 3.5 and 0.5 cm/plant. The maximum benefit was obtained in tomato as 1.4 cm difference in shoot, and in cabbage as 3.5 cm in root length. Treatment was not affected on seed water uptake. It can be concluded that electromagnetic field treatment can be an alternative physical treatment to improve seed germination percentages.