Yer seçimi, boyutlandırma ve envanter rotalama probleminin modellenmesi ve çözümü
Modeling and solution of location selection, sizing and inventory routing problem
- Tez No: 810259
- Danışmanlar: DOÇ. DR. ERTAN YAKICI, DOÇ. DR. MÜMTAZ KARATAŞ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Endüstri ve Endüstri Mühendisliği, Industrial and Industrial Engineering
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Milli Savunma Üniversitesi
- Enstitü: Atatürk Stratejik Araştırmalar ve Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Endüstri Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Endüstri Mühendisliği Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 59
Özet
Bu tezde, stratejik ve operasyonel kararlar olan tedarik zinciri ağı tasarlanmıştır. Tedarik zinciri kararlarını yönetmek, maliyetlerini azaltmaya ve hizmet seviyelerini iyileştirmeye çalışan firmalar için önemli bir zorluk haline gelmiştir. Tipik bir tedarik zincirinin temel kararları, tesislerin sayısını, konumunu ve büyüklüğünü belirlemek, tedarikçilerden malzemeleri nasıl temin edeceklerini ve tedarik noktalarına nasıl dağıtacaklarını belirlemektir. Bu nedenle, Karma Tamsayılı Doğrusal Olmayan Programlama (MINLP) modeli geliştirilmiştir. Önerilen modelde, bazı şubeler merkezlere atanmıştır ve bu merkezlerden hizmet almaktadır. Ayrıca, bu şubeler kapsadıkları müşterilere hizmet vermektedir. MINLP modeli, en uygun merkezi belirlemeyi, şube sayısını, yerini, hangi şubelerin hangi merkezlere atanacağını, şubelerin boyutunu ve haftalık merkezlerden şubelere giden araç rotalarını bulmayı hedeflemektedir. Başlangıçta, ticari çözücüler kullanılarak küçük boyutlu örneklerle çözümler elde edilmiştir. Ancak, orta ve büyük ölçekli problemler karmaşıklık sebebiyle kısa zamanda çözülememiştir. Bu nedenle, optimum ve optimuma yakın çözümler bulmak amacıyla iki aşamalı Karma Tamsayılı Doğrusal Programlama (MILP) yöntemi geliştirilmiştir. Bu çözüm yöntemi ile MINLP performansları karşılaştırılmıştır.
Özet (Çeviri)
In this thesis, a supply chain network with strategic, and operational decisions has been designed. Managing supply chain decisions has become a significant challenge for companies aiming to reduce costs and improve service levels. The fundamental decisions of a typical supply chain include determining the number, location, and size of facilities, as well as how to source materials from suppliers and distribute them to the points of supply. Therefore, a Mixed Integer Nonlinear Programming (MINLP) model has been developed. In the proposed model, certain branches are assigned to centers and receive services from these centers. Additionally, these branches provide services to the customers they cover. The MINLP model aims to determine the optimal center, the number of branches, their locations, which branches are assigned to which centers, the size of the branches, and the weekly vehicle routes from centers to branches. Initially, solutions were obtained using commercial solvers with small-sized examples. However, medium and large-scale problems could not be solved quickly due to complexity. Therefore, a two-stage Mixed Integer Linear Programming (MILP) method was developed to find optimal and near-optimal solutions. This solution method was compared with the performance of MINLP.