TMS 41 tarımsal faaliyetler standardı ile tek düzen hesap planının karşılaştırılması: Şeker pancarı örneği
Comparison of TAS 41 agricultural activities standard and uniform calculator: Example of sugar beet
- Tez No: 810268
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ KEZBAN ŞİMŞEK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Bankacılık, Banking
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Kastamonu Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Bankacılık ve Finans Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 191
Özet
Tarımsal faaliyetler ekonomik ve sosyal açıdan ülkemize büyük katkılar sağlamaktadır. İnsanların temel ihtiyaçlarının tarım ürünlerinden sağlanması tarımsal faaliyetleri ülkemiz için önemli bir hale getirmiştir. Bu durumda 2000'li yıllardan günümüze kadar olan süreçte tarım işletmelerini aile şirketi olma özelliğinden çıkararak modernizasyonun ön planda olduğu işletmeler haline dönüştürmüştür. İşletmelerin modern bir yapıya bürünmesi mevcut muhasebe sistemi olan Tek Düzen Hesap Planı'nın yetersiz kalmasına sebep olmuştur. Bunun sonucu olarak 31.12.2005 yılında Türkiye Muhasebe Standartları 41 No'lu Tarımsal Faaliyetler Standardı ülkemizde uygulanmaya başlanmıştır. Türkiye Muhasebe Standartları ile birlikte muhasebe sisteminde değişiklikler ortaya çıkmış ve Tek Düzen Hesap Planındaki eksiklikler giderilmeye çalışılmıştır. Bu değişikliklerden biri de tarımsal faaliyetler standardında gerçekleşmiştir. Çalışmada, tarımsal faaliyetlerin konusu olan canlı varlıkların Tek Düzen Hesap Planı ve Türkiye Muhasebe Standartları kapsamında ölçüm, değerleme ve muhasebeleştirilmesi konusunda açıklamalar ve örnekler yer almıştır. Çalışmada şeker pancarı üretim sürecinin muhasebeleştirilmesinde kullanılan usul ve esasları“TMS 41 Tarımsal Faaliyetler Standardı”ile“Tek Düzen Hesap Planı”açısından bir Şeker Pancarı Üretim İşletmesi'nin muhasebe kayıtlarına ve finansal tablolarına yer verilerek ve iki muhasebe sistemi arasındaki farklılıklar ortaya koyulmaya çalışılmıştır.
Özet (Çeviri)
Agricultural activities make great contributions to our country economically and socially. Providing the basic needs of people from agricultural products has made agricultural activities important for our country. In this case, in the process from the 2000s to the present day, it has transformed the agricultural enterprises from being a family business into enterprises in which modernization is at the forefront. The modernization of businesses has caused the current accounting system, the Uniform Chart of Accounts, to be insufficient. As a result of this, on 31.12.2005, Turkish Accounting Standards No. 41 Agricultural Activities Standard started to be implemented in our country. With the Turkish Accounting Standards, changes have emerged in the accounting system and the deficiencies in the Uniform Chart of Accounts have been tried to be eliminated. One of these changes was realized in the agricultural activities standard. In the study, there are explanations and examples on the measurement, valuation and accounting of biological assets, which are the subject of agricultural activities, within the scope of the Uniform Chart of Accounts and Turkish Accounting Standards. In the study, the accounting records and financial statements of a Sugar Beet Production Enterprise in terms of“TAS 41 Agricultural Activities Standard”and“Uniform Chart of Accounts”the procedures and principles used in the accounting of the sugar beet production process, and the differences between the two accounting systems were tried to be revealed.