Rethinking the past in postmodern context: Historiographic metafiction in Julian Barnes's Flaubert's Parrot and England, England
Postmodern bağlamda geçmişi yeniden düşünmek: Julian Barnes'in Flaubert'in Papağanı ve England, England eserlerinde tarihsel üstkurmaca
- Tez No: 810279
- Danışmanlar: PROF. DR. ERENDİZ ÖZBAYOĞLU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İngiliz Dili ve Edebiyatı, English Language and Literature
- Yıl: 2023
- Dil: İngilizce
- Üniversite: İstanbul Yeni Yüzyıl Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İngiliz Dili ve Edebiyatı Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 96
Özet
Bu tezin amacı Julian Barnes'in Flaubert'in Papağanı ve England, England adlı romanlarındaki çeşitli tarihsel üstkurmaca unsurlarını tespit etmek, analiz etmek ve açıklamaktır. Araştırma, Linda Hutcheon'un teorilerine ve A Poetic of Postmodernism adlı kitabında (1988) edebiyatın bu alt türü için tespit ettiği özelliklere odaklanmaktadır. Tarihsel üstkurmaca eserlerinde tarihsel kayıtlarda kasıtlı, satirik ve hatta komik değişiklikler yapılması yaygındır. Tarihsel üstkurmaca, tarihsel olaylara ve figürlere odaklanan ve tarihsel araştırmalara ilgi gösteren bir edebi türdür. Bu çalışmanın temel konusu tarihi edebiyatın incelenmesine yorum getirmektir. Sonuç olarak, tarih yerini kurguya bırakmaktadır. Bu çalışmada şu soruya yanıt aranmaktadır: Barnes'in romanlarında tarihin bir üstkurmaca unsuru olarak nasıl bir rolü vardır? Burada hedeflenen, kurgusal tarihsel anlatılardaki postmodern tekniklere örnek gösterilebilecek konuları tespit etmektir. Bu çalışma, seçilen romanın, tarihi herhangi bir bağımlılık ya da baskı olmadan yapay ve sonradan yaratılmış bir kavram olarak ortaya koymaktır. Roman, belirli bir zaman aralığında geçmektedir ancak Barnes belirli karakterleri ve olayları kanonik açıklamalara şüphe düşürecek biçimde manipüle etmekte ve alternatif bir yorum sunmaktadır.
Özet (Çeviri)
The aim of the present thesis is to analyse, identify, and explain the various elements of historiographic metafiction within Julian Barnes's novels Flaubert's Parrot and England, England. This investigation is centred on Linda Hutcheon's theories and the features she has identified for this subgenre of literature in her book A Poetic of Postmodernism (1988). Deliberate, satirical, and even fun alterations to historical records and events are commonplace in works of historiographic metafiction.“Historiographic metafiction”is a literary genre that obsesses over historical events and figures, demonstrating a keen interest in studying history. The primary subject matter of this work pertains to the account of, and commentary on, the examination of historical literature—the literature which often distorts the accuracy of historical facts in order to create fiction. Therefore, this study seeks to answer the following question: What role does history play as a metafictional agency in Barnes's novels? The goal here is to identify the plot points that could be said to be examples of postmodern techniques in fictional historical narratives. This study demonstrates how the chosen novel portrays history as an artificial and created concept devoid of any inherent dependability or authority. The novels centre on given time periods, but Barnes manipulates certain characters and events to cast doubt on the canonical accounts of historical events and present their alternative interpretations.