A corpus analysis of learner English from different backgrounds: Investigating verb-noun patterns through the pattern dictionary of English verbs
Farklı kökenlere sahip İngilizce öğrenenlerin derlem analizi: İngilizce fiil kalıpları sözlüğü (Pdev) aracılığı ile fiil-isim kalıplarının incelenmesi
  1. Tez No: 810280
  2. Yazar: BUSE UZUNER
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. ALİ ŞÜKRÜ ÖZBAY
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Batı Dilleri ve Edebiyatı, Western Linguistics and Literature
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Karadeniz Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Batı Dilleri ve Edebiyatları Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Uygulamalı Dil Bilimi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 80
Özet
Bu tez, anadili İngilizce olan ve olmayan öğrencilerin fiil-isim kalıplarını nasıl kullandıklarını araştırmayı amaçlamaktadır. Bu amaç doğrultusunda, bu tez Türk, Norveç ve Japon öğrenenlerin tartışmacı denemelerinde fiil-isim kalıplarının kullanımına odaklanmaktadır. Farklı anadil geçmişlerinden gelen ve anadili İngilizce olan öğrenenlerin tartışmacı denemelerinde fiil-isim kalıplarını nasıl kullandıklarını görmek için derlem-kalıp analizi (CPA) metodolojisi uygulanarak Karşıtsal Aradil Çözümlemesi (CIA) kullanılmıştır. International Corpus of Learner English'in (ICLE) alt derlemleri olan TICLE, NICLE ve JPICLE öğrenen derlemlerinde hem nicel hem de nitel analizler yapılmış ve bu derlemler anadili İngilizce olan kişilerin makalelerinden oluşan Louvain Corpus of Native English Essays (LOCNESS) ile karşılaştırılmıştır. Hangi fiillerin çalışılacağına karar vermek için PTE Eşdizimlilik listesi referans olarak kullanılmıştır. Fiiller bazı sıkı seçim kriterine göre seçilmiştir. Nicel analize gelince, hedef derlemler arasında istatistiksel olarak anlamlı bir fark olup olmadığını gözlemlemek ve öğrencilerin denemelerinde hedef kalıpları ne ölçüde kullandıklarını görmek için tanıklı dizin satırlarında frekans ve log-olabilirlik analizi yapılmıştır. Tanıklı dizin satırları, fiiller için kalıp açıklamaları sağlayan çevrimiçi bir araç olan İngilizce Fiiller Kalıp Sözlüğü'ndeki (PDEV) kalıplarıyla eşleştirilmiştir. Ayrıca, nitel analiz, öğrenci derlemleri arasında tanıklı dizin satırlarının karşılaştırmalarını içermektedir. Nicel analiz sonucunda, yalnızca accept ve allow fiilleri ileri analiz için istatistiksel olarak anlamlı bulunmuştur. İki fiil için yapılan analiz, PDEV'de herhangi bir eşleşme bulunmayan bazı olası ıraksak kalıplar göstermiştir. Bu nedenle, ıraksak olup olmadıklarına karar vermek için daha fazla inceleme yapılmıştır. Bu kalıpları kontrol etmek için Grammar Patterns 1: Verbs kitabı ve bu kalıpların anadil verilerinde sıklıklarının olup olmadığını kontrol etmek için İngiliz Ulusal Derlemi (BNC) kullanılmıştır. Bu tezin bulgularına dayanarak, CPA/PDEV'in öğrenen derlemlerine kolaylıkla uygulanabildiği; ancak denemelerinde fiil-isim kalıplarını kullanma konusunda Türk ve Norveçli öğrenenler arasında farklılık, Türk ve Japon öğrenenler arasında ise benzerlik olduğu görülmüştür. Öğrenenlerin eşdizimsel farkındalıklarını artırmak için öğretim materyallerinde CPA yöntemi uygulanarak fiil-isim eşdizimlerinin öğretilmesi önerilebilir.
Özet (Çeviri)
This thesis aims to investigate how native and non-native learners of English use verb-noun patterns. In line with this purpose, this thesis focuses on the use of verb-noun patterns in the argumentative essays of Turkish, Norwegian and Japanese learners. Contrastive Interlanguage Analysis (CIA) was employed through applying corpus-pattern analysis (CPA) methodology to see how learners from different L1 backgrounds and native speakers of English use verb-noun patterns in their argumentative essays. Both quantitative and qualitative analyses were employed and TICLE, NICLE and JPICLE, sub-corpora of the International Corpus of Learner English (ICLE) were compared to the Louvain Corpus of Native English Essays (LOCNESS) consisting of articles by native speakers of English. Pearson Test of English (PTE) Collocation list was used as a reference for word selection. Verbs were selected based on several strict selection criteria. As for the quantitative analysis, frequency and log-likelihood analysis were done to observe if there was a statistically significant difference across target corpora and to see to what extent learners used the target patterns. The concordance lines were matched with their patterns in the Pattern Dictionary of English Verbs (PDEV) which was an online tool providing pattern descriptions for verbs. Moreover, the qualitative analysis included concordance lines comparisons across three learner corpora. As a result of quantitative analysis, only verbs accept and allow were found statistically significant for further analysis. The analysis for two verbs showed some possible divergent patterns which did not have any matches in the PDEV. Thus, further examination was done to decide whether they were divergent or not. Grammar Patterns 1: Verbs was used to check these patterns and British National Corpus (BNC) was used to check if these patterns had their frequency in native data or not. Based on the findings of this thesis, it was seen that CPA and PDEV were easily applied to learner corpora; however, it was also observed that there was a difference between Turkish and Norwegian learners and similarity between Turkish and Japanese learners for the use of verb-noun patterns in their essays. It could be suggested that learners who have different L1 backgrounds should be taught verb-noun collocations in teaching materials to increase collocational awareness.