Cultural Hybridity and Diaspora in White Teeth (2000) by Zadie Smith and Brick Lane (2003) by Monica Ali
Zadie Smith'in White Teeth (2000) ve Monica Ali'nin Brick Lane (2003) eserlerinde kültürel melezlik ve Diaspora
  1. Tez No: 810284
  2. Yazar: OMAR IMAD HUSSEIN HUSSEIN
  3. Danışmanlar: Assist. Prof. Dr. GÖKSENİN ABDAL
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İngiliz Dili ve Edebiyatı, English Language and Literature
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: İstanbul Yeni Yüzyıl Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İngiliz Dili ve Edebiyatı Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 83
Özet
Bu tez, Zadie Smith'in White Teeth (2000) ve Monica Ali'nin Brick Lane (2003) romanlarındaki göçmenlik ve kimlik kaybı sorununu, Londra toplumunda melezlik ve diaspora sorununa vurgu yaparak postkolonyal teori ışığında analiz etmeyi amaçlamaktadır. Birleşik Krallık'taki göçmen topluluklar arasındaki ayrımcılığın yanı sıra, bu çalışma, her iki anlatıda azınlık toplumlarındaki ırkçı söylem ve olaylara dair örnekler içermektedir. Bu romanlarda sömürgecilerin hegemonyası, postkolonyal teori ve kültürün kültürel, sosyal, dini ve politik yönleri ışığında incelenmektedir. Bu çalışma, ağırlıklı olarak, Batı medeniyetinin bir parçası olarak İngiliz toplumu başta olmak üzere azınlıklara karşı tavırlara da ışık tutmaktadır. Örneğin, göçmenlerin geri kalmış, aptal, zayıf ve sessiz olarak nitelendirilmesi, Batı ve sömürge toplumlarının yaydığı yanlış imaj, ırkçılığın olumsuz etkilerinden biri olan kimlik kaybına yol açmaktadır. Sonuç olarak, bu romanlarda, hem Smith hem de Ali'nin, seslerini yükselterek sömürü ve uzun vadeli kötü niyetli hedefleri teşhir ederek toplumlarının imajını sağlamlaştırmaya ve onlara tam bir özgürlük vermeye çalıştıkları ortaya çıkmaktadır.
Özet (Çeviri)
This thesis aims to analyze the problem of immigrants and identity loss in White Teeth (2000) by Zadie Smith and Brick Lane (2003) by Monica Ali in the light of postcolonial theory with an emphasis on the problem of hybridity and diaspora in London society as well as the discrimination between the expatriate communities in the United Kingdom. This study includes examples of racist discourses and events in minority societies in both narratives. The hegemony of the colonizers in these novels is examined in light of the cultural, social, religious, and political aspects of postcolonial theory and culture. This study mainly sheds light on exposing the harms committed against minorities, especially in British society as a part of Western civilization. For instance, immigrants are described as backward, foolish, weak, and silent, which is the false image that Western and colonial societies convey, resulting in the loss of identity, one of the adverse effects of racism. As a result, it becomes apparent in the analysis of these novels that both writers, Smith and Ali, try to consolidate the image of their societies and give them complete freedom by raising their voices and exposing the pernicious goals of exploitation and the long-lasting effects of colonialism.