Cultural hybridity in African diasporic and immigrant identities in Yaa Gyasi's Homegoing and Chimamanda Ngozi Adichie's Americanah
Yaa Gyası'nin Eve Dönüş (Homegoıng) ve Chımamanda Ngozı Adıchıe'nin Amerıkana (Amerıcanah) romanlarında Afrika diasporası ve göçmen kimliklerinde kültürel melezlik
  1. Tez No: 925030
  2. Yazar: ÖZGE NUR KASAP
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ AYŞEGÜL TURAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İngiliz Dili ve Edebiyatı, English Language and Literature
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: İstanbul Kültür Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İngiliz Dili ve Edebiyatı Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: İngiliz Dili ve Edebiyatı Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 143
Özet
Bu tez, Afrika kökenli Amerikalılar, yerli Afrikalı ve göçmen Afrikalı kültürel gruplar arasında ırkçılığın farklı görüşlere sahip olması ve her grup için farklı önem taşıması gibi farklılıkları incelemektedir. Bu grupların tarihsel ve kültürel evrimleşmesi vurgulanarak, kültürel kimliğin çeşitliliği ve değişken doğası bahsedilen kültürel gruplar bağlamında analiz edilmektedir. Farklılıkları kabul edip sorunları ele almanın yanı sıra, 2000'lerin ideolojik bir akımı olan Afropolitanizm'in incelenmesi de amaçlanmaktadır. Afropolitanizm'in kültürel kimliğin sürekli geliştiği küresel dünyaya yeni bir bakış açısı kazandırarak, melez kültürel kimliğin benimsenmesini teşvik ettiği vurgulanmaktadır. Tezin bölümlerinde kapsamlı bir şekilde analiz edildiği üzere Yaa Gyasi'nin Eve Dönüş'ü ve Chimamanda Ngozi Adichie'nin Amerikana'sı, bu çerçevedeki argümanları kendi anlatılarında somutlaştırmaktadır. Yaa Gyasi'nin sömürgeciliğin ve transatlantik köle ticaretinin etkileriyle oluşan Afrika ve Afrika kökenli Amerikalı kimliklerinin birbirine bağlı tarihlerini araştırması, sunulan argümanları destekleyen tarihsel arka planı sağlamaktadır. Eve Dönüş, yedi nesil boyunca devam eden bu dönüşümlerin örüntüsünü iki üvey kız kardeşin öyküsü üzerinden ele almaktadır: Gana'da Batı sömürgesi altında yaşayan Effia ve Amerika'da köleliğin gaddarlığına ve bunun mirasına maruz kalan Esi. Afropolitik bir bakış açısıyla çerçevelenen roman, bu kimliklerin gelecek nesiller boyunca gelişen doğasını vurgulamaktadır ve romanın sonunda küreselleşmiş bir bağlamda doruğa ulaşmaktadır. Chimamanda Ngozi Adichie'nin Amerikana adlı romanı, tezin ikinci temel kaynağını oluşturmaktadır. Roman, Nijeryalı göçmenlerin yaşamlarını ve özellikle ABD'de Afrika diasporası içinde kültürleri dengeleme çabalarını incelemektedir. Ifemelu, Uju ve Dike gibi karakterlerin deneyimlerini ele alarak, Afrika kökenli geleneksel değerlerle yeni çevrelerinin çağdaş etkilerini uzlaştırma mücadelelerini vurgulamaktadır. Adichie ayrıca, beyaz Amerikalı toplumunun genellikle görmezden geldiği kültürel farklılıkların, Afrikalı Amerikalılar ve Afrikalı göçmenler arasındaki anlaşmazlıklara nasıl yol açtığını da ele almaktadır. Bu tez, Gyasi'nin Eve Dönüş romanındaki temalarla bağlantı kurarak, Amerikana'daki kültürel kimlik tasvirini, kültürel melezlik ve küresel ilişkiler bağlamında incelemeyi amaçlamaktadır.
Özet (Çeviri)
This thesis analyzes the variation of cultural identity and its flexible nature in relation to the experiences of African Americans, African natives, and African immigrants, emphasizing the evolved historical and cultural distinction between them over time such as their perceptions of racism and the significance it holds for each group. In addition to acknowledging and addressing these differences, the thesis aims to examine the ideological movement of the 2000s, Afropolitanism, which encourages the embrace of culturally hybrid identities by introducing a fresh perspective to a globalized world where cultural identity is in constant flux. In this context, Yaa Gyasi's Homegoing and Chimamanda Ngozi Adichie's Americanah embody these arguments within their respective narratives. Yaa Gyasi's exploration of the interconnected histories of African and African American identities, formed by the impacts of colonialism and the transatlantic slave trade, provides the historical background that supports the arguments presented. Homegoing follows the pattern of these transformations in the span of seven generations through the narrative of two half-sisters: Effia, who experiences life under Western colonization in Ghana, and Esi, who suffers the brutality of slavery and its legacy in America. Framed through an Afropolitanist perspective, the novel highlights the dynamic and evolving nature of these identities across future generations, culminating in a globalized context by the novel's end. Chimamanda Ngozi Adichie's Americanah is the second key source for this thesis, offering an exploration of the lives of Nigerian immigrants and their efforts to balance the blending of cultures within the African diaspora, particularly in the USA. The novel examines the experiences of characters like Ifemelu, Uju, and Dike, highlighting their struggles to reconcile the traditional values of their African heritage with the contemporary influences of their new environment. Additionally, Adichie addresses the discord between African Americans and African immigrants, rooted in cultural differences that are often neglected by white American society. This thesis aims to analyze Adichie's illustration of fluid cultural identity, paralleling Gyasi's themes in Homegoing, and its connection to a wider discussion of cultural hybridity and global interrelation in Americanah.