Bireylerin sahip oldukları psikolojik belirtilerin evcil hayvan sahibi olma durumlarına ve bazı değişkenlere göre incelenmesi
Investigation of psychological symptoms of individuals according to the status of pet ownership and some variables
- Tez No: 810288
- Danışmanlar: DOÇ. DR. TUĞBA SEDA ÇOLAK TURAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Psikoloji, Psychology
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Düzce Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Eğitim Bilimleri Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 81
Özet
Bu çalışmada, bireylerin yaşadıkları psikolojik belirtilerin bir evcil hayvana sahip olup olmama durumlarına ve yaş, cinsiyet, eğitim düzeyi gibi demografik özelliklere göre incelenmesi amaçlanmıştır. Psikolojik belirtiler araştırmanın bağımlı değişkenini, evcil hayvana sahip olup olmama ve demografik değişkenler ise bağımsız değişkenlerini oluşturmaktadır. Araştırmada ilişkisel tarama modeli kullanılmıştır. Araştırmanın örneklemini 337 evcil hayvanı olan ve 475 evcil hayvanı olmayan toplamda 812 katılımcı oluşturmaktadır. Araştırma verileri demografik bilgi formu, Lexington evcil hayvanlara bağlanma ölçeği ve Kısa Semptom Envanteri kullanılarak elde edilmiştir. Verilerin analizi sırasında SPPS 26.0 paket programı kullanılmış olup t-testi, ANOVA ve korelasyon analizlerinden faydalanılmıştır. Çalışmadan elde edilen bulgulara göre psikolojik belirtiler cinsiyete, yaşa, ilişki durumuna, eğitim düzeyine ve bir evcil hayvana sahip olup olmama durumuna göre farklılaşmaktadır.
Özet (Çeviri)
It is aimed to examine the psychological symptoms experienced by individuals according to whether they have a pet or not, and various demographic characteristics such as age, gender, education level at the current study. Psychological symptoms is the dependent variable of the study, and whether to have a pet or not and demographic variables are the independent variables. Relational screening model was used in the research. The sample of the study consists of 812 participants, 337 with pets and 475 without pets. Research data were obtained using demographic information form, Lexington Pet Attachment Scale, and Brief Symptom Inventory. During the analysis of the data, SPPS 26.0 package program was used and t-test, ANOVA and correlation analyzes were used. According to the findings, psychological symptoms differ according to gender, age, relationship status, education level and to have a pet or not.