Majör depresyonun sivil havacılık pilotlarının performansı üzerindeki etkisi
The effects of major depression on the performance of civil aviation pilots
  1. Tez No: 985215
  2. Yazar: TAHSİN ATAŞ
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ İSAK PARDO
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Psikoloji, Psychology
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Nişantaşı Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Psikoloji Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Psikoloji Bilim Dalı
Özet
Majör Depresif Bozukluk (MDB), pilotların bilişsel ve psikolojik sağlığının doğrudan güvenliği etkilediği havacılık sektöründe önemli bir risk oluşturmaktadır. Düzensiz çalışma saatleri, performans baskısı ve yolcuların hayatından sorumlu olma gibi mesleki stres faktörlerine rağmen, ruh sağlığı konuları damgalanma ve kariyer kaygıları nedeniyle yeterince konuşulmamaktadır. Havacılık sektörü, hata payına yer olmayan, yüksek güvenlik standartlarına sahip ve sürekli dikkat gerektiren bir endüstridir. Pilotlar, yolcu güvenliğini sağlamakla yükümlü oldukları için, sadece teknik yeterlilik değil, aynı zamanda yüksek düzeyde psikolojik dayanıklılık da gerektiren bir görev yürütmektedirler. Bu çerçevede ruh sağlığı, özellikle majör depresyon, pilotların performansı açısından önemli bir risk faktörü olarak karşımıza çıkmaktadır. Majör depresyon; anhedoni, motivasyon kaybı, dikkat eksikliği ve bilişsel gerileme gibi semptomlarla seyreden ve bireyin işlevselliğini önemli ölçüde bozan bir duygu durum bozukluğudur. Bu durum, yüksek dikkat ve karar verme becerileri gerektiren pilotluk mesleğinde doğrudan güvenlik riski yaratabilir. Araştırma, bu psikopatolojik durumun sivil havacılık pilotlarının performansı üzerindeki etkilerini kapsamlı bir şekilde alır. Bu araştırma, sivil havacılık pilotlarının depresyon düzeyleri ile mesleki performansları arasındaki ilişkiyi değerlendirmek amacıyla kesitsel, tanımlayıcı ve nicel bir araştırma modeli kullanılarak gerçekleştirilmiştir. Araştırma deseni, depresyonun uçuş performansına etkisini ölçmeye yönelik olduğu için, hem öznel hem de nesnel veri toplama araçlarının bir arada kullanıldığı karma bir yaklaşım benimsenmiştir. Araştırmanın örneklemini, Türkiye'de faaliyet gösteren havayolu şirketlerinde görev yapan 140 aktif sivil havacılık pilotu oluşturmuştur. Katılımcılar, gönüllülük esasına göre seçilmiş ve veriler çevrim içi olarak toplanmıştır. Araştırmaya katılan pilotlar farklı yaş, cinsiyet, medeni durum ve eğitim düzeylerinden oluşmaktadır. Bu çeşitlilik, elde edilen verilerin genellenebilirliğini artırmaktadır. Aaron T. Beck tarafından geliştirilen bu öz-bildirim ölçeği, bireylerde depresif belirtilerin şiddetini ölçmeyi amaçlamaktadır. Toplam 21 maddeden oluşur ve 0–63 puan aralığında değerlendirme yapılır. Hasta Sağlığı Anketi-9 (HSA-9): Bireylerin son iki haftadaki depresif semptomlarını taramak amacıyla kullanılan kısa bir ölçektir. DSM-5 kriterlerine dayalı olarak hazırlanmış 9 maddeden oluşur. Klinik depresyon açısından tarama yapmak için etkili bir araçtır. Uçuş Simülasyon Performansı ve Kendi Kendine Bildirilen Hatalar & Güvenlik Olayları Formu (USP-KKBHGO): Katılımcıların uçuş simülasyonlarındaki başarıları ve son dönemlerde yaşadıkları hata ya da güvenlik olayları hakkında kendi değerlendirmelerini içeren bölümdür Bu tez çalışması, sivil havacılık pilotları arasında majör depresyonun yaygınlığı ve bu durumun mesleki performans üzerindeki etkilerini kapsamlı biçimde incelemiştir. Elde edilen bulgular, depresyonun doğrudan simülasyon performans skorlarını düşürmediğini; ancak hata yapma eğilimini, güvenlik riski taşıyan davranışları ve psikolojik olarak zorlanma durumlarını artırdığını göstermektedir.
Özet (Çeviri)
Major Depressive Disorder (MDD) poses a significant risk in the aviation sector, where the cognitive and psychological well-being of pilots directly impacts safety. Despite occupational stress factors such as irregular working hours, performance pressure, and the responsibility for passenger lives, mental health issues are often underdiscussed due to stigma and concerns about career consequences. Although incidents like the 2015 Germanwings Flight 9525 crash have prompted regulatory bodies such as the FAA and EASA to address the issue, there is still a lack of field research examining the effects of depression on pilot performance. This study aims to contribute to policy development by investigating how depressive symptoms affect piloting skills. The aviation industry is characterized by high safety standards, no margin for error, and a constant demand for attention. Since pilots are responsible for ensuring passenger safety, their job requires not only technical competence but also a high level of psychological resilience. In this context, mental health—especially major depression—emerges as a critical risk factor affecting pilot performance. Major depression is a mood disorder that manifests through symptoms such as anhedonia, lack of motivation, attention deficits, and cognitive decline, significantly impairing an individual's functionality. In the piloting profession, which demands high levels of attention and decision-making, such symptoms can pose a direct threat to safety. This study comprehensively examines the effects of this psychopathological condition on the performance of civil aviation pilots. This research employed a cross-sectional, descriptive, and quantitative model to evaluate the relationship between civil aviation pilots' levels of depression and their professional performance. Given the aim of measuring the impact of depression on flight performance, a mixed-methods approach was adopted, combining both subjective and objective data collection tools. The sample consisted of 140 active civil aviation pilots working for airline companies operating in Turkey. Participants were selected voluntarily, and data were collected online. The participating pilots varied in age, gender, marital status, and educational background. This diversity enhances the generalizability of the findings. The Beck Depression Inventory (BDI), developed by Aaron T. Beck, is a self-report scale designed to measure the severity of depressive symptoms in individuals. It consists of 21 items and is scored on a scale from 0 to 63. Patient Health Questionnaire-9 (PHQ-9): A brief self-report tool used to screen for depressive symptoms experienced in the past two weeks. It comprises 9 items based on DSM-5 criteria and is widely recognized as an effective instrument for clinical depression screening. Flight Simulation Performance and Self-Reported Errors & Safety Incidents Form (FSP-SRESIF): This section includes participants' self-evaluations regarding their performance in flight simulations and any recent errors or safety-related incidents they have experienced. This thesis provides a comprehensive investigation into the prevalence of major depression among civil aviation pilots and its effects on professional performance. The findings indicate that depression does not directly reduce simulation performance scores; however, it does increase the tendency to make errors, engage in safety-risk behaviors, and experience psychological strain. Keywords Depression, Civil Aviation, Major Depression veya Major Depressive Disorder (MDD), 5Performance