Haçlı Seferlerinin Yakın Doğu üzerindeki ekonomik ve sosyal etkileri
The economic and social effects of the Crusades on the Near East
- Tez No: 810301
- Danışmanlar: PROF. DR. CÜNEYT KANAT
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Tarih, History
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ege Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Tarih Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Ortaçağ Tarihi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 212
Özet
İki yüzyıllık bir zaman dilimi içerisinde gerçekleşen, aradan geçen sekiz yüzyıla rağmen Doğu'nun ve Batı'nın kolektif belleğinde derin izler bırakan Haçlı Seferleri, günümüzde de Müslüman ve Hristiyan dünyasının meselelere bakış açılarını şekillendiren bir referans noktasıdır. Haçlı Seferleri sırasında Doğu ve Batı kültürünün karşılıklı etkileşimleri ekonomik, sosyal ve siyasal sonuçlar doğurmuştur. Bu çalışmamızda Haçlı Seferlerinin Yakın Doğu'nun sosyal yapısı ve ekonomisi üzerindeki kısa ve uzun vadeli etkileri araştırılmıştır. Araştırmanın sonucunda hem iç göçler hem de Avrupa'dan gelen göçlerin bölgenin demografik yapısını etkilediği, Haçlıların istila yıllarında kervan ticaretinin durma noktasına geldiği ve bu sebeple kıtlık ve fiyat artışları olduğu anlaşılmıştır. Doğulu Hristiyanların toplumda Haçlı Seferlerinden en olumsuz etkilenen kesim olduğu görülmüştür. Venedik, Cenova ve Pisa gibi İtalyan devletlerinin Haçlı Seferleri sayesinde Akdeniz ticaretini ele geçirdikleri ve bu durumun uzun vadede Yakın Doğu ekonomisini olumsuz etkilediği tespit edilmiştir.
Özet (Çeviri)
The Crusades, which took place over a period of two centuries and left deep traces in the collective memory of the East and the West despite the eight centuries that have passed, is a reference point that shapes the perspectives of the Muslim and Christian worlds on issues today. The mutual interactions of Eastern and Western cultures during the Crusades had economic, social and political consequences. In this study, the short and long-term effects of the Crusades on the social structure and economy of the Near East were investigated. As a result of the research, it was understood that both internal migrations and migrations from Europe affected the demographic structure of the region, the caravan trade came to a halt during the invasion years of the Crusaders, and therefore there was famine and price increases. It was seen that the Eastern Christians were the most negatively affected part of the society by the Crusades. It has been determined that Italian states such as Venice, Genoa and Pisa seized the Mediterranean trade thanks to the Crusades and this situation negatively affected the Near East economy in the long run.