Kentsel pazarlamada yatırım tanıtım süreci ve iletişimin rolü
Investment promotion process in city marketing and the role of communication
- Tez No: 810327
- Danışmanlar: PROF. DR. MİNE SARAN
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Halkla İlişkiler, Public Relations
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ege Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Halkla İlişkiler ve Tanıtım Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Halkla İlişkiler ve Tanıtım Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 180
Özet
Küreselleşme ile beraber tüm rekabet her alanlarda olduğu gibi kentleri de etkilemiştir. Kentleri daha fazla ve nitelikli insan, turist, yatırım gibi unsurları çekme yarışına sokmuştur. Bu yarışta öne çıkmak için ise kentsel pazarlama faaliyetleri markalaşma çalışmalarıyla beraber yoğun bir şekilde kullanılmaya başlanmıştır. İkinci dünya savaşı sonrasında çok uluslu şirketlerin üretim ve araştırma-geliştirme gibi faaliyetlerini kendi merkezlerinin dışında farklı coğrafyalarda yürütmeye başlaması kentsel pazarlama faaliyetlerinin içinde yatırım konusuna ayrı bir parantez açılması ihtiyacını doğurmuştur. Gerek ulusal ölçekte gerek bölgesel veya kent ölçeğinde çok uluslu şirketlerin gerçekleştirdiği doğrudan yabancı yatırımların çekilebilmesi için yürütülen yatırım tanıtım faaliyetleri dünyada giderek daha fazla kurumsallaşmaya başlamıştır. Bu faaliyetlerin başarılı bir şekilde gerçekleştirilebilmesi için yürütülen ve doğrudan yabacı yatırımların çekilebilmesi için kritik öneme sahip olan iletişim kavramı ise günümüz dünyasında artık çok daha sistematik ve bütüncül bir yaklaşımla stratejik bir bakış açısıyla ele alınmaktadır. Bu çalışmayla yerli ve/veya yabancı yatırımların çekilmesi amacıyla bir kentsel pazarlama faaliyeti olarak gerçekleştirilen yatırım tanıtımı faaliyetlerinde kullanılan iletişimin rolü ve önemi tespit edilerek, bu faaliyetlerinin niteliğinin artırılabilmesi için yatırım tanıtımı ve iletişim kavramları arasındaki ilişki ağının interdisipliner bakış açısıyla ortaya koyulması amaçlanmaktadır. Çalışmada dünyada yatırım tanıtımı konusunda başarılı örnek olarak gösterilen yatırım tanıtım ajanslarının konuyu ele alış şekilleri“Pazarlama Karması (7P)”yaklaşımı çerçevesinde incelenerek, Türkiye'de yatırım tanıtım faaliyetlerini yürüten kurum ve kuruluşların görüş, öneri ve tespitleri doğrultusunda yatırım tanıtım faaliyetlerinde kullanılmak üzere“Pazarlanabilir Öğeler Modeli”isimli yatırım tanıtım ve iletişim modeli önerisi geliştirilmiştir.
Özet (Çeviri)
With globalization, all competition has affected cities as well as in every field. It has made cities compete to attract more qualified people, tourists, and investments. In order to stand out in this race, urban marketing activities started to be used intensively together with branding activities. After the Second World War, the fact that multinational companies started to carry out their activities such as production and research and development in different geographies outside of their own centers led to the need to open a separate parenthesis on the subject of investment within urban marketing activities. Investment promotion activities carried out to attract foreign direct investments made by multinational companies, both on a national, regional, or city scale, have started to become more and more institutionalized in the world. The concept of communication, which is of critical importance for the successful realization of these activities and for attracting foreign direct investments, is now handled from a strategic point of view with a much more systematic and holistic approach in today's world. Within this study, it is aimed to determine the role and importance of communication used in investment promotion activities carried out as an urban marketing activity in order to attract domestic and/or foreign investments and to reveal the relationship network between investment promotion and communication concepts from an interdisciplinary perspective in order to increase the quality of these activities. In the study, while the way the investment promotion agencies, which are shown as successful examples of investment promotion in the world, examined subject within the framework of the“Marketing Mix (7P)”approach, an investment promotion and communication model named“Marketable Items Model”proposal has been developed to be used in investment promotion activities in line with the opinions, suggestions, and determinations of the institutions and organizations that carry out investment promotion activities in Türkiye.