Okul öncesi öğretmenlerinin müzik etkinliklerine yönelik öz yeterlik algıları ve metaforik algılarının incelenmesi
Investigation of preschool teachers self-sufficiency and metaphoric perceptions regarding musical activities
  1. Tez No: 810332
  2. Yazar: DOĞANCAN ALTINDAŞ
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. ŞEFİKA TOPALAK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Müzik, Music
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Trabzon Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Görsel Sanatlar Eğitimi Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Müzik Eğitimi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 83
Özet
Bu araştırma okul öncesi öğretmenlerinin müzik etkinliklerine yönelik öz yeterlik algıları ile metaforik algılarının incelenmesi amacıyla yapılmıştır. Çalışma karma araştırma yöntemi yoluyla yürütülmüştür. Araştırmanın verileri müzik öğretimine yönelik öz yeterlik ölçeği ve araştırmacı tarafından hazırlanan metaforik algılar formu ile toplanmıştır. Araştırmanın çalışma grubunu maksimum çeşitlilik yöntemi ile belirlenmiş olan, Trabzon il ve ilçelerinde bulunan devlet ve özel anaokullarında görev yapan 157 okul öncesi öğretmeni oluşturmuştur. Çalışma sonuçlarından elde edilen verilerden öz yeterlik ölçeği kullanılarak toplanan veriler SPSS 21.0 istatistik programı aracılığı ile, metaforik algıların yer aldığı veriler iste betimsel analiz yöntemi ile analiz edilerek araştırma sonuçları elde edilmiştir. Araştırma sonuçlarına göre okul öncesi öğretmenlerinin müzik öğretimine yönelik özyeterlik algısının az katılıyorum aralığında (orta düzeyde) olduğu tespit edilmiştir. Okul öncesi öğretmenlerinin cinsiyet, yaş, kıdem, öğrenim durumu, mezun olduğu bölüm, görev yeri, mezun olduğu okulda müzik eğitimi alma durumu, hizmet içi müzik eğitimi alma durumu" değişkenlerine göre anlamlı fark göstermediği sonucuna ve müzik öğretimine yönelik özyeterlik algı puanlarının kendi isteğiyle müzik eğitimi alma durumuna göre anlamlı farklılık gösterdiği tespit edilmiştir. Kendi isteğiyle müzik eğitimi alan katılımcıların müzik öğretimine yönelik özyeterlik algı puanı, kendi isteğiyle müzik eğitimi almayan katılımcıların puanına göre anlamlı düzeyde daha yüksektir. Araştırma katılan 157 okul öncesi öğretmeni tarafından müzik etkinlikleri … gibidir, çünkü … sorusuna yetmiş sekiz adet metafor üretilmiştir. Bu metaforlar kavramsal olarak incelendiğinde olumlu, olumsuz ve Ambivalans olmak üzere üç ana kategoriye ayrılmıştır. Bu metaforlar gıda, tedavi edici, hayata dair, doğanın parçası, eğlence, değişim ve gelişim, sonsuzluk, duygu, ambivalans ve zorunluluk ifadesi, adı altında dokuz alt kategoride sınıflandırılmıştır. Araştırma sonuçlarına yönelik olarak farklı çalışma grupları ile araştırmanın tekrarlanması, okul öncesi öğretmenlerin müzik etkinliklerine yönelik eğitimlere katılımları için teşvik edilmesi ve bu eğitimlerin müzik etkinliklerine yönelik geliştirici ve destekleyici etkisine ilişkin öğretmenlerin bilgilendirme çalışmalarının yapılması, müzik etkinliklerine farklı bakış açıları getirilerek öğretmenlerin öz yeterlikleri arttırılmaya çalışılması önerilmektedir.
Özet (Çeviri)
In this study, we studied how pre-school instructors perceived their own levels of self-efficacy and how they metaphorically viewed musica lactivities. A mixed research approach was used to conduct the study. The self-efficacy measure for teaching music and the researcher's form for metaphorical perceptions were used to collect the research's data. Diversity approach was used to choose the study group, which included 157 early childhood educators employed in public and private kindergartens throughout the province and districts of Trabzon. The self-efficacy scale study results were examined using the SPSS 21.0. Data comprising metaphorical perceptions were evaluated using th edescriptive analysis approach, and the findings were obtained. The findings revealed that preschool instructors' perceptions of their own self-efficacy with regard to teaching music fall into the range of moderate. In light of th efactors“sex, age, seniority, education level, department they graduated from, place of duty, receiving music education at the school they graduated from, and in-service music education,”it was determined that there was no discernible difference between the preschool teachers in these areas. The participants' personal choices affected how well they saw their own self-efficacy in the field of music instruction. According to the status of receiving music education, it has been found that there is a substantial difference. In comparison to the participants who did not voluntarily acquire music education, the participants who did received music education had considerably higher self-efficacy perception scores. The 157 preschool teachers who took part in the research came up with 78 metaphors that described what music activities are like. These metaphors can be categorised in three groups: positive, negative, and ambivalent after evaluation. These metaphors are broken down into nine subcategories, which include“food,”“life-related,”“part of nature,”“entertainment,”“change and development,”“eternity,”“emotion,”“ambivalence,”and“necessity.”However, we advise the study be repeated with different study groups in order to confirm and validate the findings. We also advised that the preschool teachers be encourage to take part in trainings for music activities, be informed about the forming and effects of such trainings, and to increase teachers' self-efficacy by bringing different perspectives to music activities.