Kooperatiflerin ekonomik büyüme ve istihdam üzerine etkisi: İtalya örneği
The impact of cooperatives on economic growth and employment: The case of Italy
  1. Tez No: 810372
  2. Yazar: DENİZ HACISÜLEYMAN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. FATMA BAHAR ŞANLI
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Ekonomi, Economics
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İktisat Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 244
Özet
Ekonomik büyüme ve istihdam kavramlarının ekonomi literatüründe köklü bir geçmişe ve geniş bir ilgiye sahip olduğu görülmektedir. Özellikle Sanayi Devrimi'ne paralel olarak gerçekleşen düşünsel devrimin ve aydınlanmanın etkisiyle bilimdeki gelişmeler ekonomi alanında da yansımasını bulmuştur. Ekonominin bilimsel bir kimliğe kavuştuğu bu dönemden itibaren ekonomik büyüme ve istihdam üzerine farklı dönemlerde birçok farklı görüş ortaya çıkmıştır. Sanayi Devrimi ile birlikte ortaya çıkan kötü çalışma ve yaşam şartlarından doğan ihtiyaçlar da modern kooperatifçilik hareketinin ortaya çıkmasına yol açmıştır. Katılımcı ve demokratik yönetim yapısını savunan modern kooperatifçilik hareketi, sanayileşmedeki hıza paralel bir şekilde İngiltere'den başlayarak Avrupa'ya ve dünyaya yayılmıştır. Günümüzde gelişmiş ülkelerde faaliyet gösteren kooperatifler, bulundukları ekonomiler içinde ekonomik büyüme ve istihdamın desteklenmesinde önemli role sahiptir. Sürdürülebilir kalkınma hedefleri doğrultusunda Avrupa Birliği ülkeleri başta olmak üzere Avrupa genelinde kooperatiflere atfedilen önemin de arttığı görülmektedir. Bu doğrultuda bu çalışmada köklü bir kooperatifçilik hareketi geçmişine sahip İtalya'da kooperatiflerin ekonomik büyüme ve istihdam üzerindeki etkisi İtalya'nın 21 İBBS Düzey 2 bölgesi ve 2011-2020 arası dönemi için İtalya Ulusal İstatistik Enstitüsü verileri kullanılarak oluşturulan modellerle ekonometrik olarak analiz edilmiştir. Ekonometrik analiz sonucunda elde edilen bulgulara göre kooperatifler tarafından yaratılan istihdamın ekonomik büyüme ve toplam istihdam üzerinde pozitif ve istatistiksel olarak anlamlı etkilere sahip olduğu görülmüştür.
Özet (Çeviri)
It is seen that the concepts of economic growth and employment have a deep rooted history and enthusiasm in the economics literature. Especially with the effect of the intellectual revolution and enlightenment that took place in parallel with the Industrial Revolution, the developments in science have also found their reflection in the field of economy. Since this era when the economy gained a scientific identity, many different views on economic growth and employment emerged in different periods. The needs arising from the bad working and living conditions that emerged with the Industrial Revolution also led to the emergence of the modern cooperative movement. The modern cooperative movement, which advocates a participatory and democratic management structure, has spread to Europe and to the world starting from England in parallel with the speed of industrialisation. Today, cooperatives operating in developed countries have an important role in supporting economic growth and employment in their economies. In line with the sustainable development goals, it is seen that the importance attributed to cooperatives has increased throughout Europe, especially in the European Union countries. Accordingly, in this study, the effect of cooperatives on economic growth and employment in Italy, which has a long history of cooperative movement, is analyzed econometrically with the models created using the data from ISTAT regarding Italy's 21 NUTS 2 regions for the period of 2011-2020. According to the findings obtained from the econometric analysis, it is seen that the employment created by the cooperatives has positive and statistically significant effects on economic growth and total employment.