Bankacıların kredi kullanım tercihleri, Vakıfbank örneği
Personal loan usage preferences of bank employees, the case of Vakıfbank
  1. Tez No: 810375
  2. Yazar: FATİH ÇEVİK
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ABDULKADİR TUNA
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Bankacılık, Ekonomi, Banking, Economics
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Sosyal Yapı Sosyal Değişme Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 134
Özet
Bu araştırmada, kredi kullanım kararlarında bankacıların bakış açısı incelenerek verdikleri kararlar doğrultusunda rasyonel seçeneklerin neler olduğu saptanmaya çalışılmıştır. Bu doğrultuda Vakıfbank çalışanlarından belirlenen örneklemde 203 bankacı ile anket çalışması yapılarak katılımcıların ayırt edici özellikleri ile birlikte, ekonomi okuryazarlık seviyeleri ve kredi kullanım tercihleri alınmıştır. Veriler analiz edilirken SPSS 21.00 programı kullanılarak cevapların karşılaştırılmasında ANOVA testinden yararlanılmıştır. Tüketicilerin bir kredi kararı öncesinde bir tek banka ile sınırlı kalmayıp diğer seçenekleri de araştırmalı, en uygun faiz, komisyon, ödeme planı vb. kredi unsurlarını içeren seçeneği tercih ettikleri, büyük alışverişleri dışındaki günlük yaşantılarına ilişkin ihtiyaçlar için kredi kullanmak yerine bu harcamaları erteleme, harcanabilir gelirleri ile temin ettikleri görülmüştür. Bununla beraber ekonomik yayınları takip etmek de de kişilerin ekonomi hakkında bilgi sahibi olmasını, ekonomi okuryazarlık seviyelerini yükselttiğini ve bireysel ekonomi planlaması konusunda faydalı olduğu görülmüştür.
Özet (Çeviri)
In this research, it was tried to study bankers' point of view in deciding to take loan and determine what are rational options between these decisions. In this respect, we made a survey among a sample of 203 employees of Vakıfbank, which contains distinctive aspects of these group and their financial knowledge and preferences in taking loans. Programme SPSS 21.00 was used during data analysing and it is was taken benefit from ANOVA test comparing the answers. It was concluded that, consumers didn't settle with just one bank, they were searching for other options, prefering the most proper interest rate, comission and payment plan and that they didn't take loans for daily expenses except big purchases, they either postponed these expenses or provided them with their expendable income. In addition to this, it was understood that following economy papers also contrubutes people's knowledge of economy, advense their financial literacy and help their individual economy plans.