Sındırgı-Balıkesir jeotermal bölgesel ısıtma sisteminin enerji ve ekserji analizi
Energy and exergy analysis of Sındırgı-Balıkesir geothermal district heating system
- Tez No: 810395
- Danışmanlar: DOÇ. DR. ASİYE ASLAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Enerji, Energy
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Bandırma Onyedi Eylül Üniversitesi
- Enstitü: Gönen Jeotermal Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Alternatif Enerji Kaynakları Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Alternatif Enerji Kaynakları Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 90
Özet
Jeotermal enerji önemli bir yenilenebilir enerji kaynağıdır. Balıkesir ili jeotermal kaynaklar açısından Türkiye'de önde gelen illerdendir. Günümüz itibariyle il genelinde beş adet bölgesel ısıtma sistemi bulunmakla beraber Sındırgı Jeotermal Bölgesel Isıtma sistemi bunlardan birisidir. Sındırgı Jeotermal Bölgesel Isıtma sistemi ile 4650 konut eşdeğeri ısıtma gerçekleştirilmektedir. Bu tez çalışmasında Sındırgı Jeotermal Bölgesel Isıtma Sisteminin kış ve bahar dönemleri ayrı ayrı ele alınarak enerji ve ekserji analizi yapılmıştır. Analizlerde, ölçüm yapılarak veya sistem üzerinden elde edilen veriler kullanılmıştır. Analiz sonuçları enerji ve ekserji verimleri, enerji ve ekserji kayıpları açısından incelenmiş, elde edilen sonuçlar tablolar ve grafikler kullanılarak yorumlanmıştır. Sistem performansının ve verimliliğin arttırılmasına yönelik öneriler sunulmuştur.
Özet (Çeviri)
Geothermal energy is an important renewable energy source. Balıkesir province is one of the leading provinces in Turkey in terms of geothermal resources. As of today, there are five district heating systems throughout the province, and Sındırgı Geothermal District Heating system is one of them. With the Sındırgı Geothermal District Heating system, the equivalent of 4650 residences is heated. In this thesis study, the energy and exergy analysis of the Sındırgı Geothermal District Heating System was carried out by considering the winter and spring periods separately. In the analysis, the data obtained by measuring or from the system were used. Analysis results were examined in terms of energy and exergy efficiencies, energy and exergy losses, and the results were interpreted using tables and graphics. Suggestions for increasing system performance and efficiency were presented.