Burçak (vicia ervilia (L.) willd.)ta bazı tarımsal özellikler üzerinde araştırmalar
Researches on some agricultural characters of bitter vetch (vicia ervilia (L.) willd.)
  1. Tez No: 8104
  2. Yazar: ERGUN AYHAN
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. HAYRETTİN EKİZ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ziraat, Agriculture
  7. Yıl: 1989
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ankara Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Tarla Bitkileri Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 53
Özet
II ÖZET Yüksek Lisans Tezi Burçak (Vicia ervilia (L.) Willd.)»ta Bazı Tarımsal Özellikler Üzerinde Araştırmalar Ergun AYHAN Ankara Üniversitesi Pen Bilimleri Enstitüsü Tarla Bitkileri Anabilim Dalı Danışman: Yrd. Doç. Dr. Hayrettin EKİZ 1989, Sayfa: 45 Jüri: Doç. Dr. Hayrettin EKİZ Prof. Dr. İhsan ÖZKAYNAK Prof. Dr. Ahmet ERAÇ Bu araştırma 1988 yılında Ankara Üniversitesi Zi raat Fakültesi Tarla Bitkileri Bölümü deneme tarlasında yürütülmüştür. Araştırmada 5 burçak hattı ile 1 yerel çe şit materyal olarak kullanılmıştır. Araştırmada elde edi len sonuçlara göre: 1. Burçak hatlarına ait bitki boyu ortalamaları 32.17 cm (1 nolu hat) ile 35.93 cm (34 nolu yerel çeşit) arasında değişmektedir. 2. Burçak hatlarının alt meyve yüksekliği ortala maları 10.87 cm (2 nolu hat) ile 14.44 cm (34 nolu yerel çeşit) arasında bulunmuştur. 3. Burçak hatlarında bitkide meyve sayısı ortala maları 16.00 (10 nolu hat) ile 20.67 (2 nolu hat) arasın dadır.Ill 4. Burçak hatlarının meyvede tane sayısı ortala maları 2.87 (8 nolu hat) ile 3.22 (2 nolu hat) arasında değişiklik göstermiştir. 5. Hatların meyve boyu ortalamaları 17.67 mm (1 nolu hat) ile 19.72 mm (2 nolu hat) arasında değişmiştir. 6. Burçak hatlarına ait meyve eni ortalamaları 4.78 mm (2 nolu hat) ile 4.98 mm (1 nolu hat) arasında değişmektedir. 7. Hatların tane boyu ortalamaları 4.41 mm (8 no lu hat) ile 4.83 mm (1 nolu hat) arasında bulunmuştur. 8. Burçak hatlarının tane eni ortalamaları 3.95 mm (8 nolu hat) ile 4.11 mm (1 nolu hat) arasındadır. p 9. 2 m 'deki tane verimi ortalamaları 496.68 g (34 nolu yerel çeşit) ile 611.62 g (9 nolu hat) arasında değişiklik göstermiştir. 2 10. Burçak hatlarında 2 m »deki saman verimi orta lamaları 312.06 g (1 nolu hat) ile 413.82 g (34 nolu ye rel çeşit) arasında değişmiştir. 11. Hatların 1000 tane ağrlığı ortalamaları 42.53 g (2 nolu hat) ile 49.94 g (1 nolu hat) olarak bulunmuştur i ANAHTAR KELİMELER: Burçak, bitki boyu, alt meyve yüksekli ği, bitkide meyve sayısı, meyvede tane sayısı, meyve boyu, meyve eni, tane bo yu, tane eni, 2 m »deki tane verimi, 2 m »deki saman verimi, 1000 tane ağır lığı.
Özet (Çeviri)
ABSTRACT Masters Thesis RESEARCHES ON SOME AGRICULTURAL CHARACTERS OF BITTER VETCH (Vicia ervilia (L.) Willd.) Ergun AYHAN Ankara University Graduate School of Natural and Applied Scienses Department of Agronomy Supervisor: Asst. Prof. Dr. Hayrettin EKİZ 1989, Page: 45 Jury: Asst. Prof. Dr. Hayrettin EKİZ Prof. Dr. İhsan ÖZKAYNAK Prof. Dr. Ahmet ERAÇ This research was carried out at the department of Agronomy, Faculty of Agriculture, University of Ankara in 1988. In this research, 5 hitter vetch lines and 1 in- digeneous bitter vetch were used as the material. According to the research results: 1. The means of plant heights of bitter vetch li nes were changed between 32.17 cm (line 1)- 35.93 cm (In- digeneous sort 34). 2. The means of height of the lowest pod of the bitter vetch lines were found between 10. 87 cm (line 2)- 14.44 cm (Indigeneous sort 34).3. The means of pod number per plant in bitter vetch lines were between 16.00 (line 10)- 20,67 (line 2). 4. The means of seed number per pod of bitter vetch lines were varied between 2.87 (line 8)- 3*22 (li ne 2). 5. The means of pod lengths in bitter vetch lines were varied between 17.67 mm (line 1)- 19.72 mm (line 2). 6. The means of pod widths of bitter vetch lines were varied between 4.78 mm (line 2)- 4.98 mm (line 1). 7. The means of seed lengths in bitter vetch li nes were found between 4.41 mm (line 8)- 4.83 mm (line 1). 8. The means of seed widths of bitter vetch lines were between 3.95 mm (line 8)- 4.11 mm (line 1). 2 9. The means of seed yield 2 m of bitter vetch lines were varied between 496.68 g (Indigeneous sort 34)- 611.62 g (line 9). 2 10. The means of straw yield 2 m in bitter vetch lines were ranged between 312,06 g (line 1)- 413.82 g (In digeneous sort 34). 11. The means of the thousand seed weigths of the lines were found between 42.53 g (line 2)- 49.94 g (line 1). KEY WORDS i Bitter vetch, plant height, the height of the lowest pod, pod number per plant, seed number per pod, pod length, pod width, seed length, seed width, seed yield 2 m, straw yield 2 m, thousand seed weigth.