The narrative strategies and temporal experiments in Martin Amis's Time's Arrow And London Fields
Martin Amis'in Zamanın Oku ve Londra Tarlaları romanlarında anlatı stratejileri ve zamansal deneyler
- Tez No: 810437
- Danışmanlar: PROF. DR. ZEKİYE ANTAKYALIOĞLU ER
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İngiliz Dili ve Edebiyatı, English Language and Literature
- Yıl: 2023
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Gaziantep Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İngiliz Dili ve Edebiyatı Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 100
Özet
Çağdaş edebiyat alanında anlatı, yerleşik anlatı geleneklerine meydan okuyarak çeşitli biçimlerin kaynaşmasıyla sonuçlanan sürekli bir dönüşüm içindedir. Bu çerçevede, tanınmış İngiliz romancı Martin Amis'in eserleri, postmodernizmin melez bir biçimi olarak tanımlanabilecek kendine has tarzıyla öne çıkmaktadır. Üst anlatılara karşı şüpheciliği, özdüşünümselliği, biçim ve dil üzerine cesur deneyleriyle karakterize edilen Amis'in eserleri geleneksel sınırları aşmakta ve postmodern estetiğin çok yönlü doğasını yansıtmaktadır. Bu bağlamda, Amis'in çığır açan Zamanın Oku ve Londra Tarlaları romanlarına odaklanan bu tez, Amis'in kendine özgü hibrit postmodernizmi çerçevesinde, bu romanlardaki anlatı stratejilerini ve zamansal deneylerini irdelemeye çalışacaktır. Bu çalışma, bu tekniklerin analizi yoluyla, kullanılan yenilikçi tekniklere ve bunların anlatı inşası ve hikaye anlatıcılığının sınırlarına etkilerine ışık tutmayı amaçlamaktadır.
Özet (Çeviri)
In the realm of contemporary literature, the narrative landscape continues to evolve, giving rise to an amalgamation of forms that challenge traditional storytelling conventions. In this context, the works of acclaimed British novelist Martin Amis stand out for his idiosyncratic style, which might be aptly described as a hybrid form of postmodernism. Characterized by its skepticism towards grand narratives, self-reflexivity, and bold experimentation with form and language, Amis's writing transcends traditional boundaries and embraces the multifaceted nature of the postmodern aesthetic. In this context, with a focus on Amis's groundbreaking novels Time's Arrow (1991) and London Fields (1989), this thesis embarks on a compelling exploration of his narrative strategies and temporal experiments within the framework of his distinct hybrid postmodernism. Through the analysis of these techniques, the thesis aims to shed light on the innovative techniques used and their implications for narrative construction and the boundaries of storytelling.