Siber saldırı ve siber savaşın hukuksal boyutunun incelenmesi Birleşmiş Milletler-Türkiye
Cyber war and cyber attack legal analysis United Nations-Turkey
  1. Tez No: 810440
  2. Yazar: RIZA KESKİN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. AHMET GÜNDÜZ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Hukuk, Law
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Gaziantep Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Güvenlik Stratejileri ve Yönetimi Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Güvenlik Stratejileri ve Yönetimi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 168
Özet
Erişimin ve haberleşmenin neredeyse tamamen teknolojik cihazlarla gerçekleştiği günümüzde, hemen hemen herkesin bir şekilde siber saldırı eylemine uğrayacağı gerçeği de göz ardı edilemez. Şayet bir siber saldırı eylemiyle direk olarak muhatap olmadıysak, ya saldırıya uğramışızdır, ama farkında değilizdir, ya da saldırıya uğramayan şanslı azınlık kesimdenizdir. Kişi ve kurum bazında siber saldırı eylemlerine karşı öncelikli olarak; siber saldırı girişimlerine karşı durumsal farkındalık oluşturmak, gerçekleşecek saldırılara karşı güçlü durmak ve dijital ortamda yürütülecek işlemlerin yüksek seviyede güvenli olan yerlerde yapılmasına dikkat etmek yarar sağlayacaktır. Teknolojinin gelişmesiyle birlikte, kara, deniz ve hava kuvvetleri komutanlıklarına, siber savunma komutanlıkları da eklenmiş ve ordular siber saldırı ve siber savaş gibi kavramlar üzerinde senaryolar üretmeye başlamıştır. Kavramsal farklılaşmalar kapsamında savaşlar yalnızca ülkeler arasında bilinen savaş metotları ile gerçekleşmediğini artık bilmekteyiz. Birleşmiş Milletler (BM), ulusal ve uluslararası siber alan güvenliği tartışmalarının yapıldığı mühim küresel devletlerarası teşkilatlardan en önde geleni konumundadır. Kavramsal olarak değişimler, yeni özellikler kapsamında beliren ve açıklığı olmayan, BM'in ve ülkemizin uyguladığı hukuki mevzuatta sorunlar çıkmaktadır. Siber saldırı ve siber savaş alanında uluslararası hukuki düzenlemeler yeterli seviyede olmadığından, uygulanacak müeyyidelerde de sorunlar baş göstermektedir Yine bir siber saldırıya maruz kalındığında gerçekleşen saldırının isnat edilmeme problemi ayrıca sorun doğurmaktadır. Yapılması gereken temel husus, uygulamada uluslararası hukuki normlar belirlenmeli ve bu normların bağımsız bir şeklide yürütülmesinin sağlanmasıdır. Devletler özelinde, siber alanın önem derecesinin her geçen gün artmasıyla beraber, savaş olgusunda görülen gelişmeler ve siber saldırı cürmünün varlığının ortaya çıkışı ile hukuki değerlendirmeler bu çalışmanın inceleme alanını oluşturacaktır.
Özet (Çeviri)
The fact that access and broadcasting is almost entirely technological nowadays, almost everyone should ignore the fact that in some way attack the act of cyber attack. If we have not directly dealt with an act of cyberattack, either you have seen it, but it is not owned, or it is your previous segment that did not. As a priority against cyber attack penalties on the basis of individuals and institutions; It will be beneficial to pay attention to the formation of situational wings against cyber attack groups, strong defense against attacks, and to do what is safe in the high position where digital operations will be carried out. With the inventions of technology, cyber defense commands were added to the land, naval and air forces commands, and armies began to produce scenarios on concepts such as cyber attack and cyber warfare. Within the scope of conceptual differences, we now know that wars are not only fought by known war methods between countries. The United Nations (UN) is at the forefront of the important global intergovernmental organizations where national and international cyber security discussions are carried out. Conceptually, changes, new features, and non-clear, UN and employment-enforced legal provisions. In the field of cyber attack and cyber warfare, the international legal characteristics remain at a sufficient level, and problems arise in the extension of the sanctions. Again, when exposed to a cyber attack, the problem of not being imputed to the attack also poses a problem. The main issue that needs to be done is to determine the legal international norms and to ensure that these norms are maintained independently. In particular, panoramic evaluations will review this evaluation with the increase in the importance of cyberspace with each passing day, the developments in the phenomenon of war and the emergence of the cyber attack crime.