Effects of rhododendron luteum on autophagy in C6 glioma cells
C6 glioma hücrelerinde rhododendron luteumun otofajiye etkileri
  1. Tez No: 810441
  2. Yazar: GÜLŞAH PAK
  3. Danışmanlar: PROF. DR. DEMET AKIN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Biyomühendislik, Bioengineering
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Bahçeşehir Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Biyomühendislik Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Biyomühendislik Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 70
Özet
Beyin kanseri teşhisi ve tedavisi oldukça zor olan bir kanser çeşididir. Çoğunlukla kemoterapi ve radyoterapi yöntemlerinden yanıt alınamamaktadır. Bu sebeple alternatif tedavi yolları aranmaktadır. Bitki türleri bakımından oldukça zengin olan Türkiye'de doğal tedavi yolları üzerine çalışmalar yapılmaktadır. Bu tez çalışmasının genel amacı Rhododendron Luteum bitkisinin C6 glioma beyin kanseri üzerine olan etkilerini araştırmak ve yeni bir tedavi yöntemi oluşturmaktır. Flavonoid içeriği olan ormangülü Luteum bitkisi çeşitli hastalıkların tedavisinde kullanılmaktadır. Bu çalışmanın temel prensibi Rhododendron Luteum bitkisinin otofaji mekanizmasına olan etkisini glioblasto hücresinde belirlemektir. Rhododendron Luteum ekstraktının C6 Glioma hücreleri üzerindeki sitotoksik etkisini gözlemlemek için MTT analizi yapılmıştır. Yapılan çalışma ile C6 glioma hücre hatları üzerinde sitotoksik etkiler araştırılarak Rhodendron Luteum ekstresi 8 farklı konsantrasyonda (5, 10, 50, 75, 100, 125, 250, 500 μg/mL) kullanılarak 24 saat inkübe edildi. İnkübasyon sonrasında C6 glioma hücresi proliferasyonu ve canlılığı belirlendi. Sitotoksisite değerlendirmesine ek olarak toplam anti oksidan ve toplam oksidan özellik belirleyici TAS/TOS testi ile aynı konsantrasyonlar kullanılarak çalışılmıştır. Çalışma sonuçlarına göre kullanılan konsantrasyon dozlarına bağlı olarak TAS değeri artarken TOS değerlerinde azalma görülmüştür. RT-PCR Gen Ekspresyonu yöntemi kullanılarak bitki ekstraksiyonunun gen ekspresyonunda ölçümler yapıldı.
Özet (Çeviri)
Brain cancer is a type of cancer that is difficult to diagnose and treat. In most cases, there is no response to chemotherapy and radiation therapy. For this reason, alternative therapies are being sought. Research is being carried out into natural treatment methods in Turkey, which is rich in species. The overall aim of this dissertation is to investigate the effect of Rhododendron Luteum plant on C6 glioma brain cancer and to develop a new treatment method. The Rhododendron Luteum plant, which has a flavonoid content, is used in the treatment of various diseases. The basic principle of this thesis is to determine the effect of the Rhododendron Luteum plant on the autophagy mechanism in the glioblasto cell. The MTT assay was performed to monitor the cytotoxic effect of Rhododendron Luteum extract on C6 glioma cells. The present study investigated the effects of varying 8 concentrations of Rhododendron Luteum extract (5, 10, 50, 75, 100, 125, 250, 500 μg/mL) on the proliferation and viability of C6 glioma cells. In addition to cytotoxicity assessment, total antioxidant and total oxidant property determination were studied using the same concentrations as the TAS/TOS test. According to the results of the study, the TAS value increased depending on the concentration doses used, while the TOS values decreased. Measurements were made in gene expression of plant extraction using RT-PCR Gene Expression method.