Effect of Rhododendron luteum on apoptosis in C6 glioma cells
Rhododendron luteum C6 glioma hücrelerinde apoptoz üzerine etkisi
  1. Tez No: 790864
  2. Yazar: ALAA ALWINDAWI
  3. Danışmanlar: PROF. DR. DEMET AKIN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Biyomühendislik, Bioengineering
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Bahçeşehir Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Biyomühendislik Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Biyomedikal Mühendisliği Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 58
Özet
Rhododendron Luteum C6 glioma hücrelerinde apoptoz üzerine etkisiGlioblastoma, kemo ve radyoterapiye dirençli, en agresif astrositom tiplerinden biridir. Flavonoid içeren bitkiler birçok hastalığın tedavisi için farmakoloji ve tıp alanında önemli bir kaynaktır. Türkiye, Rhododendron luteum bitkisi de dahil olmak üzere bitki ve bitki kaynakları açısından zengin ve bol bir ülkedir. Sarı çiçekli Rhododendron luteum bitkisi modern bilimin başvuru kaynağı olmuştur. Çeşitli kısımlarında polifenolik bileşiklere sahiptir, bu çiçekler ve bitki yaprakları güçlü bir antioksidandır ve bazı deneysel modellerde antikanser aktivite göstermektedir ve birçok biyomedikal uygulama için umut verici bir aday gibi görünmektedir. Rhododendron Luteum'un kanser üzerindeki etkisi kapsamlı bir şekilde çalışılmış olsa da, Rhododendron Luteum'un apoptoz üzerindeki etkisinin altında yatan mekanizmalar glioblastomada ele alınmamıştır. Bu çalışmada C6 glioma hücre hatları üzerinde sitotoksik etkiler araştırıldı. Rhodendron Luteum ekstresi farklı konsantrasyonlarda (5, 10, 50, 75, 100, 125, 250, 500 g/mL) kullanıldığında 24 saat inkübasyondan sonra C6 glioma hücresi proliferasyonu ve canlılığı, MTT testi ile tespit edildi. Hücre sitotoksisitesinin yanı sıra, toplam oksidan ve toplam antioksidan özellik durumu (TAS/TOS), TAS/TOS testi ile aynı konsantrasyonlar kullanılarak değerlendirilmiştir. Sonuç olarak, bu ekstrenin IC50 değerini 97.91 g/mL olarak hesapladık. Bu ekstre doza bağlı olarak TOS değerlerini azaltmış ve TAS değerlerini arttırmıştır. Sonuçlarımız, Rhododendron Luteum'un C6 glioma hücrelerinde sitotoksik ve antioksidan etkiye sahip olduğunu göstermiştir. Bu ekstrenin antikanser etkilerinin etki mekanizmasını açıklamak için daha ileri çalışmalara ihtiyaç vardır.
Özet (Çeviri)
Glioblastoma is one of the most aggressive types of astrocytoma, resistant to chemo- and radiotherapy. Plants containing flavonoids are an important source in the field of pharmacology and medicine for the treatment of many diseases. Turkey is a country rich and abundant in sources of herbs and plants, including the Rhododendron luteum plant. Rhododendron luteum plant with yellow flower have been recourse for modern science. It has polyphenolic composites in several part, these flowers and plant leaves are a powerful antioxidant and demonstrate anticancer activity in some experimental models, it seems like a promising candidate for many biomedical applications. Even though the effect of Rhododendron Luteum in cancer has been extensively studied, underlying mechanisms of action of the Rhododendron Luteum on has not been addressed in glioblastoma. In this study, the cytotoxic effects were investigated on C6 glioma cell lines. Rhodendron Luteum extract has been used in different concentration (5, 10, 50, 75, 100, 125, 250, 500 g/mL) After 24 hours incubation cell proliferation and viability were detected by MTT assay. As well as the total oxidant and total antioxidant status (TAS/TOS) has been evaluated using same concentrations via TAS/TOS assay. We calculated IC50 value of this extract 97.91 g/mL. This extract was decreased TOS and increased TAS values concentration dependent manner. Our results have shown that Rhododendron Luteum has cytotoxic and antioxidant effect in C6 glioma cells. Further studies are needed to explain the mechanism of action of this extract's anticancer effects.