Sosyal medya bağımlılığı ve sosyal anksiyete: Duygu-düzenlemenin aracı rolü
Social media addiction and social anxiety: The mediaton role of emotion regulaton
- Tez No: 810481
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ ECE BEKAROĞLU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Psikoloji, Psychology
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ankara Hacı Bayram Veli Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Psikoloji Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Klinik Psikoloji Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 118
Özet
Bu tez araştırmasının amacı 10-18 yaş aralığındaki ergenlerde sosyal medya bağımlılığı, sosyal anksiyete ve duygu düzenleme güçlüğü arasındaki ilişkileri ve sosyal medya bağımlılığı ile sosyal anksiyete ilişkisinde duygu düzenleme güçlüğünün aracı rolünü incelemektir. Psikososyal gelişim için ergenlik hassas bir dönemdir. Ergenlikte sosyal medya bağımlılığı, sosyal anksiyete ve duygu düzenleme becerileri arasındaki ilişkilerin psikolojik sağlık üzerindeki etkisinin araştırılması önemlidir, çünkü bu dönemde gelişen davranışlar yetişkinlikteki psikolojik ve fiziksel sağlığa etki edebilmektedir. Bu araştırma Eylül 2022 ile Ocak 2023 tarihleri arasında yapılmış ve araştırmada seçkisiz olmayan örnekleme yöntemlerinden olan uygun örnekleme yöntemi kullanılmıştır. Çalışmanın örneklemini Türkiye'de yaşayan 10-18 yaş aralığındaki 313 kişi oluşturmuştur. Çalışmada incelenen değişkenlere yönelik bilgi elde etmek için Kişisel Bilgi Formu, Ergenler için Sosyal Medya Bağımlılığı Ölçeği Kısa Formu, Ergenler için Sosyal Kaygı Ölçeği ve Duygu Düzenlemede Zorluklar Ölçeği kullanılmıştır. Çalışma verileri, IBM SPSS 26.0 programı ve PROCESS Makro eklentisi ile analiz edilmiştir. Değişkenler arası ilişkileri incelemek için Pearson Momentler Çarpımı Korelasyon Tekniği ve Hiyerarşik Regresyon analizi, ayrıca duygu düzenleme güçlüğünün aracılık rolünü analiz etmek için aracılık analizi ve Bootstrapping yöntemi kullanılmıştır. Yapılan analiz sonuçlarına göre, sosyal medya bağımlılığı, sosyal anksiyete ve duygu düzenleme arasındaki ilişkilerin beklenilen yönde ve anlamlı düzeyde olduğu saptanmıştır. Sosyal medya bağımlılığı ve sosyal anksiyete ilişkisinde duygu düzenleme güçlüğünün kısmi aracılık rolünde olduğu bulunmuştur. Aracılık etkisinin istatistiksel olarak anlamlılığı Bootstrapping yöntemi sonuçlarıyla desteklenmiştir. Bu çalışma, katılımcıların araştırmada kullanılan ölçeklere verdikleri cevaplarla sınırlı kesitsel bir araştırmadır. Son olarak, çalışmanın sınırlılıkları ve elde edilen sonuçlar ilgili alanyazında yapılan çalışma sonuçları ışığında değerlendirilmiştir.
Özet (Çeviri)
The aim of this study is to examine relationships among social media addiction, social anxiety and difficulty in emotion regulation, and also the mediation role of difficulty in emotion regulation in the social media addiction and social anxiety relationship in terms of adolescents aged between 10-18. Adolescence is an important period for psychosocial development. It is significant to examine the effects of the relationships among social media addiction, social anxiety, and emotion regulation skills on psychological health as behavaiors developing in adolescence could have effects on psychological and physical health in adulthood. This research is conducted between September 2022 and January 2023 by using convenience sampling method. The study consists of 313 participants living in Türkiye. Demographic Information Form, Ergenler için Sosyal Medya Bağımlılığı Ölçeği Kısa Formu, Ergenler için Sosyal Kaygı Ölçeği and Difficulty in Emotion Regulation Scale were used to collect information related to the study variables. IBM SPSS 26.0 and PROCESS Macro were used to analyze the study data. Pearson Product-Moment Correaltion Coefficient Technique and Hierarchical Regression Analysis were used to examine the relations between the study variables, and also the mediation role of the difficulty in emotion regulation were analyzed by mediation analysis and Bootstrapping method. According to the results of analyses, the relationships between the study variables were in line with the researcher expectations and were statistically significant. There was a partial mediation role for the difficulty in emotion regulation in the relation between social media addiction and social anxiety. The statistical significance of this partial mediation was supported by the Bootstrapping method results. This research is a cross-sectional study and it is limited to the responses of the participants which are based on the scales of the study. Lastly, the study's limitations and the results were evaluated in lights of the related literature.