İnternet bağımlılığı tanısı alan ergenlerin sosyal bilişsel becerilerinin değerlendirilmesi
  1. Tez No: 428845
  2. Yazar: HOZAN SAATÇIOĞLU
  3. Danışmanlar: PROF. DR. CAHİDE AYDIN, PROF. DR. ZEKİ YÜNCÜ
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Psikiyatri, Psychiatry
  7. Yıl: 2016
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ege Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Çocuk Ruh Sağlığı ve Hastalıkları Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 178
Özet
Giriş: İnternet bağımlılığı; internetin așırı kullanılması, internet kullanım isteğinin önüne geçilememesi, internete bağlı olmadan geçirilen zamanın önemini yitirmesi, internetten yoksun kalındığında așırı sinirlilik hali ve saldırganlık olması ve kişinin iș, sosyal ve ailevi hayatının giderek bozulması olarak tanımlanabilir. Birçok çalışmada internet bağımlılığının psikososyal açıdan çocuk ve ergenlerin ruh sağlığını olumsuz yönde etkilediği ve sosyal gelişim üzerinde olumsuz etkileri olduğu gösterilmiştir. Dikkat eksikliği ve hiperaktivite bozukluğu (DEHB), çocukluk çağında başlayan, kişinin yaşına uygun olmayan dikkat eksikliği, hiperaktivite ve dürtüsellik semptomları ile karakterize nörogelişimsel bir bozukluktur. DEHB, bilişsel, akademik, ailesel ve mesleki işlevler gibi günlük yaşamın çeşitli alanlarının yanı sıra sosyal işlevsellikte de bozulma ile ilişkilidir. Bir bilgi işlem süreci olan sosyal biliş, doğuştan gelen aşamalı olarak örgütlenmiş bir modülü temsil eder. Kişinin, diğerlerinin inançlarını ve niyetlerini anlayabilme aracılığıyla onların davranışlarının anlamını çıkarabilmesi, kendisinin dışındaki kişilerin kendininkinden farklı bir zihne sahip olduklarını fark edebilmesi, öngörebilmesi ve bunlara uygun karşılıklar vererek karmaşık sosyal çevreler ile etkileşime girebilmesi sosyal bilişsel işlevler içerisinde yer almaktadır. Amaç: Çalışmamızda, İnternet Bağımlılığı ve İB+DEHB tanılı olguların, sosyal bilişsel özelliklerinin ve duygu düzenleme becerilerinin değerlendirilmesi ve bulguların sağlıklı kontrol olguları ile karşılaştırılması amaçlanmıştır. Çalışmamızda, ayrıca İB ve İB+DEHB tanılı olguların internet kullanım özelliklerinin saptanması amaçlanmaktadır. Yöntem: Çalışmamızın evrenini, Ege Üniversitesi Tıp Fakültesi Çocuk ve Ergen Ruh Sağlığı ve Hastalıkları Anabilim Dalı Teknoloji Polikliniği'ne başvuran, 12-17 yaş arası 30 İB olgusu, aynı polikliniğe başvuran 12-17 yaş arası 30 İB+DEHB olgusu ve hasta gruplarına benzer sosyodemografik özelliklere sahip 30 sağlıklı kontrol olgusu oluşturmaktadır. Öncelikle tüm olgulara, komorbid tanıların DSM-IV-TR kriterleri doğrultusunda değerlendirilmesi amacıyla K-SADS-PL uygulanmıştır. Değerlendirme sonucunda psikotik bozukluk, duygudurum bozukluğu, anksiyete bozukluğu, özgül öğrenme bozukluğu gibi eşlik eden psikiyatrik hastalıkları olan olgular çalışmaya dahil edilmemiştir. WISC-R yapılmış ve normal zeka düzeyine sahip olgular çalışmaya alınmıştır. Sonrasında çalışmaya alınan tüm olgulara yaş, cinsiyet, okul ve aile bilgilerini sorgulayan sosyodemografik veri formu uygulanmıştır. Tüm olgulara, internet bağımlılığı ölçeği, Bapint bağımlılık ölçeğine ek olarak, beck depresyon ölçeği, genel değerlendirme ölçeği ve yıkıcı davranış bozukluklarının değerlendirilmesine yönelik DEHB ölçekleri kullanılmıştır. Tüm olguların duygu düzenlemede güçlük düzeyleri DDGÖ ile değerlendirilmiştir. Sosyal biliş özelliklerinin değerlendirilmesi amacıyla Yüzler Testi, Gözler Testi, Beklenmeyen Sonuçlar Testi, Gaf Testi, İma Testi ve Anlamı ve İlişkileri Kavrayabilme Testi kullanılmıştır. Bulgular ve Sonuç: Sosyal bilişsel becerileri değerlendirdiğimiz tüm testlerde, İB ve İB+DEHB grupları, kontrol grubuna göre anlamlı düzeyde yetersizlik göstermiştir. Duygu düzenlemede yaşanan güçlükleri değerlendirmek amacıyla kullanılan DDGÖ'nin toplam puanı, İB ve İB+DEHB gruplarında kontrol grubuna göre anlamlı düzeyde yüksek bulunmuştur. Bu çalışmada ayrıca, sosyodemografik değişkenler ile internet bağımlılık durumu arasındaki ilişkiler ve internet kullanım özellikleri incelendi. İnternet bağımlısı olan gruplarda internette zaman geçirme daha fazla olduğu, sosyal medya tercihlerinin ve oyananan oyun türünün değiştiği saptandı. Cinsiyetler arasında bağımlılık şiddetinin değişmediği ancak internet kullanım amaçlarının değiştiği belirlendi. İB ve DEHB'de sosyal fonksiyonlardaki yetersizlik birçok çalışmada gösterilmiştir. Çalışmamızın verileri, bu hastalıkların daha etkin ve kalıcı tedavisi için, olguların sosyal bilişsel özelliklerinin tanınması ve hastaya özgü tedavi yaklaşımlarının buna göre belirlenmesinin önemini ortaya koymaktadır.
Özet (Çeviri)
Introduction: Internet addiction (IA) can be defined as excessive use of internet, inability to avoid the desire of internet use, the loss of importance of the time spent out of the internet, excessive nervousness and aggression when deprived of the internet and the deterioration of person's work, social and family life. Many studies have shown that internet addiction affects the psychosocial aspects of child and adolescent mental health in a negative way and have negative impacts on social development. Attention deficit and hyperactivity disorder (ADHD) is a neurodevelopmental disorder; characterized with symptoms of attention deficit, hyperactivity and impulsivity not appropriate with individual's age, starting at childhood period. ADHD is associated with impaired cognitive, academic and various areas of daily life, such as familial and professional functions, as well as social functioning. Social cognition as a part of information processing represents an innate and gradually organized module. Social cognitive processes involve making sense out of others behaviors via understanding their beliefs and intentions, realizing that individuals other than himself, that they have their own cognition, anticipating to this and interacting with complex social environment by responding in appropriate manner. Aim: In our study, we aimed to evaluate social cognitive properties and assess emotionregulation skills of cases diagnosed with IA and IA+ADHD and to compare the results to that of healthy control cases. We also aimed to determine internet use properties of cases diagnosed with IA and ID+ADHD. Method: Our study sample consists of 30 cases diagnosed with IA and 30 cases diagnosed with IA+ADHD who were between the ages of 12-17 years and who applied to Ege University Faculty of Medicine Children and Adolescents Psychiatry Department technology addiction outpatient clinic, together with 30 healthy control cases who were matched with the patient groups for sociodemographic properties. First of all, K-SADS-PL was applied to all cases in order to determine comorbid diseases in accordance with DSM-IV-TR criteria. Those who were determined to have accompanying psychiatric diseases such as psychotic disorders, mood disorders, anxiety disorders and specific learning disorder were not included in the study. All cases that had normal mental scores on WISC-R are included, in our study. Afterwards, sociodemographic data form was applied to all cases included in the study in order to query information related to age, sex, school and family. In all cases, Internet Addiction Test (IAT) and Bapint Addiction Test were used to assess IA; ADHD scales were used to assess ADHD and destructive behavior disorders. In addition, in all cases, Beck Depression Inventory (BDI) and global assessment scale were used to assess subthreshold symptoms. In all cases, level of difficulty at emotion regulation was assessed with DERS. To evaluate social cognitive properties, Faces Test, Reading the Mind in the Eyes Test, The Unexpected Outcomes Test, Faux Pas, Hinting Test and Comprehension Test are applied to all cases. Results and Conclusion: In all tests assessing social cognitive skills showed significant disturbance in IA and IA+ADHD groups compared to the control group. Total scores from DERS, that is used to evaluate difficulties in emotion regulation, were significantly lower in control group compared to IA and IA+ADHD groups. In this study also we assessed connection between sociodemographic data, IA and internet use properties. We found out IA groups (IA and IA+DEHB) spend more time on internet; their social media preferences and type of game they prefer were different. we discovered that internet addiction level didn't change in between sex but their purpose of internet use were different. In many researches it has been shown that social functions in, IA and ADHD is insufficient. Our findings emphasize the importance of assessment of social cognitive properties of cases and determination of patient-specific treatment approaches accordingly for more effective and lasting treatment of the diseases.