Tıp fakültesi öğrencilerinde sosyal medya bağımlılığı sıklığının anksiyete duyarlılığı, stresle başa çıkma tarzları ve mizaç özellikleri ile ilişkisinin araştırılması
Relationship between social media addiction frequency and anxiety sensitivity, styles of coping with stress and temperamental characteristics in medical school students
- Tez No: 703208
- Danışmanlar: PROF. DR. NESİM KUĞU
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Psikiyatri, Psychiatry
- Yıl: 2021
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Sivas Cumhuriyet Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Ruh Sağlığı ve Hastalıkları Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 95
Özet
Bu çalışmanın amacı, tıp fakültesi öğrencilerinde sosyal medya bağımlılığı sıklığının sosyodemografik özellikler, anksiyete duyarlılığı, stresle başa çıkma tarzları ve mizaç özellikleri ile ilişkisini belirlemektir. Bu çalışmaya Sivas Cumhuriyet Üniversitesi Tıp Fakültesi'nde eğitim gören 640 öğrenci katılmıştır. Öğrencilere sosyodemografik veri formu, Sosyal Medya Bağımlılık Ölçeği, Beck Depresyon Ölçeği, Beck Anksiyete Ölçeği, Anksiyete Duyarlılık İndeksi-3, Stresle Başa Çıkma Tarzları Ölçeği ve Memphis, Pisa, Paris ve San Diego Mizaç Değerlendirme ölçekleri uygulanmıştır. Çalışmadan elde edilen veriler SPSS (ver:23.0) programına aktarılarak analiz edilmiştir. Çalışma bulgularının değerlendirilmesinde tanımlayıcı istatistik ölçütler (ortalama, medyan, standart sapma ve yüzdelik sayılar) kullanılmıştır. Ölçek puanlarının karşılaştırmasında parametrik varsayımlar yerine getiriliyorsa iki bağımsız grup ortalamasının karşılaştırılmasında bağımsız örneklem t- testi, ikiden çok grup ortalaması karşılaştırılmasında tek yönlü ANOVA testi kullanılmıştır. İkiden fazla bağımsız grup karşılaştırmasında farklılığın hangi gruplardan kaynaklandığının belirlenmesi için gruplar homojense Tukey, homojen değilse Tamhane's T2 testi kullanılmıştır. Parametrik varsayımlar sağlanmıyorsa iki grup karşılaştırması için Mann-Whithney U, ikiden çok grup karşılaştırması için Kruskall-Wallis H testi uygulanmıştır. Ölçekler arasındaki ilişkinin belirlenmesi için Pearson korelasyon katsayısı, Spearman's rho (ρ) katsayısı, Ki-Kare testleri kullanılmıştır.
Özet (Çeviri)
The aim of this study is to determine the relationship between the frequency of social media addiction and sociodemographic characteristics, anxiety sensitivity, coping styles with stress and temperament characteristics in medical school students. 640 students studying at Cumhuriyet University participated in this study. Sociodemographic data form, Social Media Addiction Scale, Beck Depression Scale, Beck Anxiety Scale, Anxiety Sensitivity Index-3, Coping with Stress Scale and Memphis, Pisa, Paris and San Diego Temperament Assessment questionnaires were applied to the students. The data obtained from the study were transferred to the SPSS (ver:23.0) program and analyzed. Descriptive statistical criteria (mean, median, standard deviation, and percentiles) were used to evaluate the study findings. If the parametric assumptions are fulfilled in the comparison of the scale scores, the independent sample t-test was used to compare the mean of two independent groups, and the one-way ANOVA test was used to compare the mean of more than two groups. In the comparison of more than two independent groups, Tukey's test was used if the groups were homogeneous and Tamhane's T2 test was used if the groups were not homogeneous. If parametric assumptions were not met, Mann-Whithney U test was used for two-group comparison and Kruskall-Wallis H test was applied for more than two-group comparison. Pearson correlation coefficient, Spearman's rho (ρ) coefficient and Chi-Square tests were used to determine the relationship between the scales.