Ön çapraz bağ rekonstrüksiyonunda transfiks vida tekniği ile endobutton tekniğinin karşılaştırılması
Comparison of transfix screw tecnique and endobutton tecnique in anterior cruciate ligament reconstruction
  1. Tez No: 810535
  2. Yazar: SEVER ÇAĞLAR
  3. Danışmanlar: PROF. DR. OĞUZ ŞÜKRÜ POYANLI
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Ortopedi ve Travmatoloji, Orthopedics and Traumatology
  7. Yıl: 2004
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Sağlık Bilimleri Üniversitesi
  10. Enstitü: Göztepe Eğitim ve Araştırma Hastanesi
  11. Ana Bilim Dalı: Ortopedi ve Travmatoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 117
Özet
Amaç: Bizim bu çalışmamızdaki amacımız ön çapraz bağ (ÖÇB) cerrahisinde transtibial sistemle yaptığımız transfiks vida tekniği ile endobutton tekniğini radyolojik ve klinik olarak karşılaştırmak ve bugünün koşullarında tartışmaktır. Yöntem: Çalışma retrospektif olarak SSK Göztepe Eğitim ve Araştırma Hastanesi'nde Eylül 1999 ile Mart 2003 yılları arasında non-anatomik ÖÇB rekonstrüksiyonu yapılan 50 hasta ile yapıldı. Bunların 17'si endobutton, 33'ü ise transfiks vida tekniği ile ÖÇB rekonstrüksiyonu yapılan hastalardı. Endobutton tekniği ile ÖÇB ameliyatı yapılan hastaların ortalama yaşı 27,2 iken transfiks vida tekniği ile yapılan hastaların ise 29,9'du. Radyolojik karşılaştırmada femoral ve tibial tünel genişleme oranlarına bakıldı. Her iki teknikte Harner's kadranı dağılımı, Frontal tibial tünel açıları ve Frontal femoral tünel açıları benzer olup radyolojik olarak femoral ve tibial tünel genişleme oranları karşılaştırılabilir bulundu. Erken postoperatif ve geç postoperatif tünel genişlik oranları birbiriyle karşılaştırıldı. Klinik karşılaştırma ise Hospital for Special Surgery Knee score (HSSKS) ile yapıldı. Bulgular: Hem endobutton hem de transfiks olgularının önemli bir kısmında tünel genişlemesi bulundu ve standart sapma dikkate alınarak 2 mm ve üzerinde tünel genişlik farkı olan olgular anlamlı tünel genişlemesi olarak kabul edilip değerlendirmeye alındı. Sonuç olarak endobutton CL'deki olguların %47'sinde, transfiks tekniğindeki olguların % 51,5'inde anlamlı tünel genişlemesi bulundu. Her iki teknik arsında tünel genişlemesi bakımından anlamlı istatiksel bir fark bulunmadı (p>0,05). Transfiks tekniğinde femoral tünel genişlik farkı 2 mm ve üzerinde olan hastaların HSKSS puanları 90,2 bulunurken femoral tünel genişlik farkı olmayan veya minimal olan olgularda bu puan 91,1 idi. Endobutton tekniğinde femoral tünelde genişleme olan hastaların HSKSS puanları 91, tünel genişlemesi olmayan olguların ise 91,25 idi. Bu durumun kliniğe yansımadığı Mann-Whitney U testinde p>0,005 değerinin bulunmasıyla anlaşıldı. Her iki grupta da ameliyat sonrası rehabilitasyon süresi benzer olup, transfiks ve endobutton teknikleriyle yapılan olguların HSSKS puanları karşılaştırıldı (Tablo 9, 10). P>0,005 olup her iki teknik arasında klinik olarak anlamlı bir fark saptanmadı. Sonuç: Hamstring tendon grefti kullanılarak, transtibial yöntem ile yapılan hem endobutton CL, hemde transfiks tekniğinde anlamlı tünel genişlemesi bulundu. Fakat her iki teknik arasında tünel genişlemesi yönünden anlamlı bir fark yoktu. Her iki grupta da tünel genişlemesinin klinik sonuçlara yansımadığı tespit edildi. Her iki grupta da klinik sonuçlar bakımından anlamlı bir fark bulunmadı. Transtibial tekniğin kullanıldığı ve tespitin ekstraartiküler yöntemle yapıldığı ÖÇB rekonstrüksiyonunda geçmişte başarılı sonuçlar alınmıştır. Anatomik ÖÇB rekonstrüksiyonların yapıldığı günümüzde transtibial her iki tekniği bilmenin ÖÇB revizyonları için önemli olduğunu düşünüyoruz.
Özet (Çeviri)
Objective: The aim of the present study was to compare transfix screw technique and endobutton technique in terms of femoral and tibial tunnel enlargement and clinical outcomes in anterior cruciate ligament (ACL) surgery and to discuss non-anatomic transtibial system under current circumstances. Method: This retrospective study was conducted on 50 patients who had ACL reconstruction in SCI Göztepe Training and Research Hospital between September, 1999 and March, 2003. Among the patients enrolled, 17 patients had endobutton and 33 had transfix screw technique for ACL reconstruction. The mean age of the patients who underwent ACL reconstruction through endobutton technique was 27.2 years whereas the mean age of those who had transfix screw method was 29.9 years. Femoral and tibial tunnel enlargement rates were reviewed for radiological comparison. Harner's quadrant location, Frontal femoral tunnel angles and Frontal tibial tunnel angles were similar in both groups, and they were found comparable radiologically. The differences between the early postoperative and late postoperative tunnel widths of both groups were compared. Clinical comparison was performed through the Hospital for Special Surgery Knee score (HSSKS). Results: Tunnel widening was detected in a significant part of the cases who had both endobutton and transfix screw methods; and the cases with a tunnel dilatation difference at and over 2 mm were accepted as tunnel enlargement and evaluated in consideration of standard deviation.Consequently, significant tunnel enlargement was detected in 47% of the cases in endobutton continuous loop (CL) reconstruction group and in 51.5% of the cases in transfix screw technique group. There was not any statistically significant difference in tunnel enlargement between two techniques (p>0.05). In the transfix technique, the HSKSS scores of the patients with femoral tunnel width difference over 2 mm were 90.2 whereas in cases without femoral tunnel width or minimal, this score was 91.1. In Endobutton technique, HSKSS scores of the patients with the femoral tunnel enlargement were 91, HSKSS scores of the cases without femoral tunnel enlargement were 91.25. There was no relation between femoral tunnel widening and HSKSS scores due to the value of p>0.005 in the Mann-Whitney U test. Postoperative rehabilitation period was similar in both groups; HSSKS scores of the cases who underwent transfix and endobutton techniques were compared (Table 9, 10). The p>0.05 meant that there was not any clinically significant difference between two groups. Conclusion: Significant tunnel widening was found in both endobutton CL and transfix technique (using transtibial method) in ACL reconstruction with the hamstring tendon graft. However, there was no significant difference between the two techniques in terms of tunnel widening. It was observed that tunnel enlargement had no significant effect on clinical results in both groups. There was no significant difference between the two groups in terms of clinical results. Successful outcomes were obtained in ACL reconstructions through transtibial technique where extraarticular fixation was done. Recognition of both transtibial techniques for anatomic ACL reconstruction is essential for ACL revision procedures.